„Máme prípad pneumokokového zápalu mozgových blán u neočkovaného 6-mesačného dieťaťa. Dieťa bolo 7-krát operované a napriek intenzívnej liečbe bolo prepustené do domácej starostlivosti s diagnózou hydrocefalus, ochrnuté na všetky 4 končatiny, bez známok aktívneho života. V tom čase malo byť pritom očkované 2 dávkami vakcíny proti pneumokokom,“ opísala odstrašujúci prípad, ktorý nie je jediný, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková. 

Niektorí rodičia ešte aj dnes veria dávno vyvrátenej informácii, že očkovanie môže spôsobiť autizmus. Často tak vystavujú deti smrteľným ochoreniam. „Ochorenia, proti ktorým očkujeme, sú vážne, majú ťažký priebeh, vysoké riziko komplikácií a môžu dieťa ohroziť na živote,“ upozornila Krištúfková. Takíto rodičia neohrozujú len svoje deti, ale aj ostatných. V Česku pre biorodičov pristúpili k ráznemu kroku.

Tamojšie úrady navrhujú zákaz nástupu do škôlky pre nezaočkované deti staršie ako 3 roky. Ak ho schvália, začne platiť v decembri. „Na Slovensku odborníci tiež diskutujú o takejto zmene,“ potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Naše ministerstvo zdravotníctva chce k tejto zmene širšiu diskusiu. V súčasnosti za odmietnutie očkovania môžu rodičov pokutovať sumou do 331 eur.

Nerozvážnosť rodičov môže dieťa pripútať na celý život k vozíčku.
Nerozvážnosť rodičov môže dieťa pripútať na celý život k vozíčku.
Zdroj: shutterstock

Kto má byť tento rok očkovaný? Nielen malé deti, vakcínu dostanú aj tridsiatnici

 

 

 

 

  • Deti narodené v roku 2019 - dostanú postupne tri dávky (v 3. mesiaci, 5. mesiaci a 11. mesiaci života) vakcíny na záškrt, tetanus, čierny kašeľ, vírusovú hepatitídu B, invazívne hemofilové nákazy, detskú obrnu (DTaP-VHB-HIB-IPV), pneumokokové invazívne ochorenia (konjugovaná vakcína (PCV), simultánnu aplikáciu s hexavakcínou)
  • Deti narodené v roku 2018 - od 15. mesiaca, najneskôr do 18. mesiaca života na osýpky, mumps, ružienku (MMR)
  • Deti narodené v roku 2014 - v 6. roku života ich čaká preočkovanie na záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detskú obrnu (DTaP-IPV)
  • Deti narodené v roku 2009 - v 11. roku života preočkovanie na osýpky, mumps, ružienku (MMR)
  • Deti narodené v roku 2007 - v 13. roku života preočkovanie na záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detskú obrnu (dTaP-IPV)
  • Dospelí vo veku 30 rokov - preočkovanie na záškrt, tetanus (preočkovanie každých 15 rokov)
Vakcína chráni deti pred vážnymi chorobami.
Vakcína chráni deti pred vážnymi chorobami.
Zdroj: shutterstock

Kedy môže očkovanie zlyhať?

Žiadne očkovanie nie je 100-percentne účinné. U niektorých detí sa nemusí vytvoriť dostatočná hladina protilátok „Okrem nich neočkovaní ohrozujú aj tých, ktorí z vážnych zdravotných dôvodov nemôžu byť očkovaní alebo majú oslabenú imunitu po prekonaní ťažkého ochorenia, napríklad onkologického,“vysvetľuje epidemiologička Krištúfková.

Od susedov nás ohrozuje rubeola

Je veľké riziko, že sa vráti rubeola, lebo v susedných štátoch už je. Otázka znie, kedy sa k nám dostane a či ju naši lekári rozpoznajú, pretože ju už dlhšie nediagnostikovali. „V istej miere je tu však riziko, že sa vrátia aj iné ochorenia, napríklad čierny kašeľ či záškrt,“ vymenovala Krištúfková.

Spoznáme výsledky imunity Slovákov

Minulý rok Úrad verejného zdravotníctva uskutočnil imunologický prehľad obyvateľstva. Lekári do konca minulého roka odobrali viac ako 4-tisíc vzoriek krvi. Z nich v laboratóriách zisťujú, či je imunita Slovákov dostatočná a ochráni nás pred nebezpečnými chorobami.

Mohlo by vás zaujímať: