Na pokraji biedy živorilo vlani na Slovensku 670-tisíc ľudí, čo je približne každý ôsmy Slovák (12,7%). Oproti predchádzajúcemu roku je týchto ľudí o 30-tisíc viac! Vyplýva to z aktuálnych údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad. Situáciu skúmali v 6000 domácnostiach vo viac ako 500 obciach po celom Slovensku.

„Najviac rizikovou skupinou sú nezamestnané osoby. Druhou takouto skupinou sú domácnosti s viacpočetnými závislými deťmi a treťou skupinou sú osamelí rodičia, predovšetkým osamelé matky," infomorvala riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková.

Bieda Slovákov nemá hraníc. Ľudia musia vyžiť zo žobračenky, sú ich státisíce a stále pribúdajú!

Chudobou je ohrozená každá tretia rodina s troma a viacerými deťmi či každé piate dieťa do 18 rokov. Chudobný človek na Slovensku je podľa odborníkov ten, ktorého príjem za rok nepresahuje 4171 eur v čistom. Mesačne tak musí vyžiť z 348 eur.

Anketa

Aký je váš mesačný príjem v čistom?

Menej ako 348 eur 32% Od 349 do 600 eur 35% Od 601 do 1000 eur 19% Od 1001 do 1500 eur 7% Viac ako 1500 eur 8%Celkový počet hlasujúcich: 1840

Ešte horšie sú na tom Slováci, ktorí nemajú ani na to základné. „Či domácnosti vlastnia napríklad práčku, televízor, telefón, automobil alebo či si môžu dovoliť ísť na dovolenku, či si môžu dovoliť jesť každú druhý deň mäso," priblížil šéf odboru štatistiky Róbert Vlačuha. Ľudí, ktorí si to nemôžu dovoliť, žije až na Slovensku vyše 430-tisíc (8,2 %).

Najväčšie hladové doliny sú na východe a strede Slovenska. „Prvou skupinou sú Prešovský a Banskobystrický kraj, kde bola zaznamenaná najvyššia miera rizika chudoby," doplnila Ivančíková.

Bieda Slovákov nemá hraníc. Ľudia musia vyžiť zo žobračenky, sú ich státisíce a stále pribúdajú!

Lepšie sú na tom v Košickom, Žilinskom a Nitrianskom kraji a najmenej ohrození chudobou sú na tom ľudia žijúci v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji. V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami však Slovensko neskončilo najhoršie. Podobné riziko chudoby ako u nás je napríklad vo Fínsku (11,5 %).

Čítajte viac

Z výberu TREND.sk

Plus 7 dní

Písali na LepšieBývanie.sk

wanda.sk