Čo by mala teraz vláda urobiť?

- Myslím, že opatrenia zavedené v Nitre sa začínajú podobať tomu, čo je potrebné urobiť. Zavedené nie sú hneď, ale od 11. januára, alen v Nitre a nie na polovici Slovenska, asi sa mi sníva. Okamžite potrebujeme už infikovaných ľudí izolovať v karanténe. V ich okolí musíme pozitívne prípady vystopovať a rovnako izolovať. Na to potrebujeme rozsiahle testovacie kapacity PCR testov. Potrebujeme ich dobudovať, dnes robíme 80-tisíc PCR testov týždenne, na konci októbra sme robili aj 110-tisíc, vírus nepozná sviatky a víkendy. Potrebujeme získať náskok a nie byť stále pozadu. Cielené testovania mobilných ľudí, pracovníkov vo firmách je dobrý nápad, ale musí byť robené dva-, trikrát za týždeň, podobne ako u športovcov v ich bublinách. Vtedy bude účinné. Je to napísané v letáku  antigénových testov, ale my si myslíme, že dostaneme výborný výsledok zlým postupom.

Kto mal prijať tieto opatrenia?

- Všetky tieto nariadenia a opatrenia mal prijať Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre. Regionálny hygienik mal konať podobne, ako konal jeho kolega vTrenčíne pri nižších číslach. Nezlyháva vláda, ale regionálni hygienici. Ich úlohou je zasahovať pri pandémiách každého druhu. Ich nečinnosť je opakovane veľký problém, od Kysúc cez Považie, neskôr Ponitrie, dnes Trnavu, Svidník, Banskú Bystricu a nakoniec aj Žilinu a Bratislavu.

Po Orave horeli Kysuce, Považie a teraz Nitra. Môže sa to zopakovať v inom regióne?

- Problémom je dnes 7 veľkých krajských miest s veľkou populáciou okrem Prešova. Upozorňujem na Bratislavu, ktorá narástla za týždeň o 69 %. Tipujeme ju ako druhú Nitru do 2 týždňov. Banská Bystrica aTrenčín s Trnavou doplnia silné kvarteto na juhozápade. Tie čísla sú šialené aj dnes, ale dráma príde až o 2 týždne. Všetko je to o mobilite pracovnej sily, ktorá vychádza z bublín rodín a ubytovní a netestovaná nastupuje u zamestnávateľov do práce. Vírus miluje nosičov, ktorí pendlujú, a to sú dnes zavreté školy.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 103 pacientov. Prognózy hovorili okolapse pri 4 500 pacientoch 11. januára. Napĺňajú sa tieto prognózy?

- Čislo 4500 je asi na hornej hranici intervalu, ktorý očakávalo konzílium odborníkov. Iniciatíva VEDA POMÁHA mala tiež predikcie skôr na úrovni 3 500 pacientov. Ministerstvo zdravotníctva prinieslo reálnejší odhad, ktorý je všaj tiež dramatický. Prognózy rastu sa napĺňajú, z počtu hospitalizovaných je 15 % ťažkých prípadov a na JIS a UPV majú nemocnice limit. Na umelej pľúcnej ventilácii sa k nemu blížime. Dnes máme 250 pacientov na UPV a regionálne sa o pár dní môžeme dostať do stavu, že dusiacich sa pacientov nebude na čo pripojiť. V riadení boja spandémiou je kapacita lôžok pre ťažké prípady jednoznačne kritickým parametrom. Naše vedenie nerozumie matematike, nepracuje s predikciami alebo ich má nespoľahlivé a dokonale podcenilo vývoj do budúcnosti. Týkalo sa to situácie v októbri, eufórie v novembri, zlej interpretácie situácie v decembri a dnes v januári veľkým prekvapením zo situácie v nemocniciach.

Za stredu bola pozitivita vykonaných testov 28 % pri PCR a 8 % pri antigénových testoch. O čom to vypovedá?

- Spolu s Českou republikou máme v Európe najvyššiu pozitivitu z vykonaných testov. V oboch krajinách navyše stúpa. U susedov k 50 % a u nás k 30 %. Šťastie, že to nie je opačne. Ak by sme robili viac testov, určite by samotné percento bolo trochu nižšie. Pozitivitu testov potrebujeme dostať nižšie, na testy potrebujeme posielať ľudí z okolia už infikovaných a dozvedať sa, že to nedostali, a nie, že aj oni to majú. Vypovedá to o exponenciálnom – zrýchľujúcom sa šírení vírusu. Jeden človek nakazí viac ako jedného ďalšieho človeka a ten rovnako do 5 – 7 dní opäť viac ako jedného. Toto sa zvládlo pri 4 prípadoch v júli alebo 40 prípadoch denne v auguste, ťažko zvládnuteľné to bolo v septembri pri 400 prípadoch denne a dnes pri 4-tisíc prípadoch sme odkázaní na zavretie krajiny. Ako vidíte, zábrany pre 14-tisíc alebo 40-tisíc neexistujú. Je to štatistika. Limitom je len počet obyvateľov krajiny.

Kde momentálne najviac hrozí nákaza? Čítajte na ďalšej strane >>>