Kedysi sa vyšibané a vyoblievané devy poďakovali svojim šibačom kraslicami alebo ozdobou na korbáč. Nebolo zvykom dávať sladkosti či peniaze. Tie sú súčasťou novodobých zvykov len niekoľko desaťročí. Dávať či nedávať deťom peniaze už od malička?
Odborník na financie v tom zásadný problém nevidí. Dieťa by si malo vytvárať finančné návyky už od malička. V dospelosti to prispeje k správnemu hospodáreniu s peniazmi. Pre rodičov má však niekoľko odporúčaní.

„Ako sa hovorí, všetko s mierou. Štedrejšie v tomto smere sú hlavne babičky, ktoré sa zavďačia za šibačku aj 20-eurovou bankovkou. Osobne však odporúčam ako postačujúci príspevok maximálne 5 eur,“radí Rudolf Oršula zo spoločnosti Partners Group SK. Nie je dobrou voľbou nechať dieťaťu všetky peniaze, aby ich minulo.

Okrem dobrého jedla dostanú mnohí malí kúpači aj prvý zárobok.
Okrem dobrého jedla dostanú mnohí malí kúpači aj prvý zárobok.
Zdroj: Profimedia

„Treba deťom vysvetliť, že aj na tieto peniaze musel niekto pracovať. Keďže je to mimoriadny príjem, ktorý sa udeje raz za rok, treba časť peňazí určite odložiť. Dodržte pravidlo 50:50. Prvých 50 % môže dieťa minúť a odmeniť sa napr. darčekom, o ktorom dlhšie snívalo a druhých 50 % odložiť,“odporúča Oršula. Na „mimoriadny príjem“ zo šibačky budú vaše deti pripravené ešte lepšie, ak ste im už predtým dávali vreckové, napríklad 10 eur mesačne na vlastnú spotrebu.

Pokojne im na tento účel otvorte aj účet v banke. „Pre začiatok odporúčam vytvoriť účet, kde si bude dieťa sporiť. V ponuke sú rôzne účty pre maloletých a dokonca bez poplatku, ako i vkladné knižky, či stavebné sporenie,“ radí odborník.  Ak chcete vášmu dieťaťu ešte viac priblížiť svet financií, skúste pravidelné investovanie. Pri tomto type sporenia je z dlhodobého hľadiska oveľa vyšší výnos, ako keby peniaze len ležali na účte či vkladnej knižke.

„Odporúčam pre dieťa vytvoriť pravidelné investovanie, ktoré je dnes na trhu dostupné relatívne od nízkych pravidelných vkladov, už od 20 - 25 eur, čo sú vlastne rodinné prídavky na dieťa,“ odporúča expert. V horizonte sedem a viac rokov je tam potenciál výnosu nad hranicou inflácie. Výhodou je, že akýkoľvek mimoriadny príjem, ako je šibačka, narodeniny a podobne, môžu rodičia vložiť na tento produkt pravidelného investovania.