Režim OTP na pracoviskách mal platiť už od začiatku tohto týždňa, no zatiaľ je v tom chaos. Zamestnávateľ vám dnes síce môže test skontrolovať, no nemôže vám zakázať vstup na pracovisko. To by sa malo zmeniť od pondelka 29. novembra.

Ako bude fungovať režim OTP na pracoviskách, si pozrite >>V GALÉRII<<

Vláda rozhodla, že neočkovaní sa budú musieť testovať minimálne raz za 7 dní. Testy má zabezpečiť zamestnávateľ, postačia aj samotesty z lekárne. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) tvrdí, že to bude oveľa jednoduchšie ako v druhej vlne, keď výtery museli robiť len zdravotníci. „Je to výrazne jednoduchšie. Zamestnanec sa pošpára v nose a dá to do toho roztoku. Zamestnávatelia už nemusia mať zdravotnícky personál, ale len niekoho, kto dohliadne, že to ten zamestnanec urobí,“ opísal celý proces Sulík. 

Ako si jednotliví zamestnávatelia nastavia celý proces, je na nich. „Buď sa bude testovať v nejakej miestnosti pri vchode do práce alebo bude zamestnávateľ akceptovať čestné prehlásenie, že sa daný týždeň zamestnanec otestoval doma,“ dodal hlavný hygienik Ján Mikas.

Opatrenie sa týka všetkých zamestnancov, ale aj iných pracovníkov – živnostníkov, dohodárov, manažérov a pod. Nevzťahuje sa len na tých, ktorí neprichádzajú do kontaktu s inou osobou. Nariadenie má platiť päť týždňov. Ministerstvo hospodárstva podľa Sulíka pracuje aj na tom, aby v lekárňach bolo dostatok testov aj pre veľkých zamestnávateľov.

Štát síce zavádza povinnosť už od pondelka, no firmám preplatí testy najskôr v januári. Aj to je jedna z vecí, ktorá sa zamestnávateľom nepáči. „Úlohou zamestnávateľov je dosahovať zisk a k tomu vytvárať pracovné miesta, preto očakávame, že štát pomôže zamestnávateľom organizačne zabezpečiť testovanie tak, aby záťaž, ktorá z toho vyplýva, bola čo najmenšia,“ tvrdí tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Súťaž
Zdroj: archív

Firmy nevedia, v akých priestoroch majú testovať ani ako likvidovať použité testy. Žiadajú preto o jasné inštrukcie, ako majú od pondelka postupovať, ako aj o definitívne vyriešenie otázky financovania testov. Zároveň upozorňujú, že v súvislosti s tvrdými obmedzeniami v gastre a hotelierstve žiadajú vládu o bezodkladnú kompenzačnú schému, ktorá by podnikateľom vykryla straty.

Podľa epidemiologičky Henriety Hudečkovej testovanie antigénovým testom raz za 7 dní na vstup do práce nestačí. „My sme navrhovali dvakrát do týždňa. Testovanie jedenkrát antigénovým testom je málo. Minimálne dvakrát, ideálne by boli u neočkovaného tri testy za týždeň,“ povedala Hudečková.

Plne zaočkovanou osobou je podľa vyhlášky ten, kto bol očkovaný jednodávkovou vakcínou pred viac ako tromi týždňami, u koho uplynuli od podania druhej dávky dvojdávkovej vakcíny minimálne dva týždne alebo ten, kto dostal do 180 dní od prekonania covidu prvú dávku vakcíny. Platnosť očkovania trvá do jedného roka od podania poslednej dávky vakcíny.