Čo radí mladým Slovákom finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik?  

1. Požiadajte o pomoc rodičov alebo zvážte úver 

Vďaka rekordne nízkym úrokovým sadzbám majú mladí ľudia relatívne priaznivé podmienky na získanie hypotéky na kúpu vlastného bytu. Základom sú však vlastné úspory na dofinancovanie úveru vo výške aspoň 20 percent ceny bytu. S tým im pomôžu buď rodičia, prípadnou druhou možnosťou je dofinancovanie spotrebným úverom alebo stavebným medziúverom.  

2. Šetrite si na bývanie už od prvej brigády 

Pre mladých ľudí je preto ideálne, aby si začali už od prvého zamestnania sporiť na vlastné bývanie. Ak budú sporiť napríklad v stavebnej sporiteľni, môžu stavebný úver na dofinancovanie získať (podľa aktuálnych podmienok) až do 50-tisíc eur bez zakladania nehnuteľnosti.  

Pri mladých ľuďoch sú najväčšou prekážkou pri kúpe prvého bytu limity zo strany NBS na finančnú rezervu spolu s obmedzením maximálnej výšky všetkých úverov. Limit tzv. celkovej zadlženosti vo výške osemnásobku čistého ročného príjmu je problémom najmä v Bratislave a krajských mestách, kde sú ceny bytov najvyššie.  

3. Ak máte teraz nízky príjem, nájdite si spoludlžníka 

Mladý človek totiž na začiatku kariéry zarába menej, čo obmedzuje maximálnu výšku jeho úverov. Ak mu banka kvôli nízkemu príjmu neposkytne financovanie v dostatočnej výške, pomôže pribrať do úverovej zmluvy spoludlžníka. Cieľom je, aby sa týmto krokom zvýšila možná výška hypotéky až na ideálnych 80 percent ceny nehnuteľnosti, pri ktorej dnes takmer všetky banky poskytujú najlepšie úroky.

Prečítajte si tiež: