Priaznivé výsledky a nízky počet pozitívne testovaných na koronavírus v posledných dňoch dovoľujú otvoriť už aj školy. Tie sú už potrebné nielen pre deti, ale aj pre rodičov, aby mohli ísť do práce a zarábať. Otvorenie prvého stupňa základných škôl a materských škôl, ktoré sú uzavreté od marca, je čoraz bližšie. O podmienkach v utorok rokovalo konzílium odborníkov. „Chystáme všetko tak, že keď budeme vidieť, že sa podmienky nezhoršujú, tak aby sme v pondelok mohli oznámiť radostnú správu,“ oznámil po schôdzi premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Hoci všetky detaily ešte premiér povedať nechcel, už teraz je isté, že vyučovanie bude dobrovoľné, do škôl sa nenahrnú všetky deti naraz, ale postupne v štyroch fázach. Ako prvé zasadnú do školských lavíc deti rodičov, ktorí pracujú v zdravotníctve, na polícii, u vojakov či deti tých, ktorí v čase krízy zabezpečujú iné dôležité pozície. V druhej fáze sa budú môcť do tried vrátiť deti pracujúcich rodičov a po nich, v tretej fáze, doplnia kapacity deti, ktorých matky sú na materskej dovolenke.

Úplne posledné sa vrátia do škôl deti, ktoré bývajú v jednej spoločnej domácnosti s osobou staršou ako 65 rokov. Zároveň platí, že maximálny počet detí v triede môže byť 12. Účasť na vyučovaní bude pre všetkých dobrovoľná. Ak majú rodičia strach poslať dieťa späť do tried, nikto ich nútiť nebude.

Prvé deti by mali začať chodiť do škôl pravdepodobne 1. júna 2020. Definitívny dátum by sa rodičia, žiaci a učitelia mali dozvedieť v pondelok 18. mája. „Keďže ide o dôležitý krok, musíme si byť na 100 percent istí, že rozhodnutie bude správne a dobre nastavené, a preto musíme doladiť jednotlivé detaily a špecifiká,“ dodal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Čo na postupné otváranie škôl hovoria učitelia? »