Pri pohľade na výplatnú pásku sa väčšina Slovákov skôr mračí ako smeje. Zatiaľ čo minimálna hodinová mzda u nás je 2,99 eura, u našich susedov v Česku je to 3,10 eura. Podľa tohtoročného vydania štúdie Prosperity Report, ktorú spracoval britský Legatum Institute v spolupráci so skupinou Erste, patríme do druhej skupiny najchudobnejších európskych krajín. Pozitívnou správou môže byť len to, že v celkovej prosperite dobiehame západ.

Rozdiely v príjmoch medzi jednotlivými krajinami Európy sú ohromujúce. Zatiaľ čo v Bulharsku dostanú za odpracovanú hodinu len 1,62 eur, Luxemburčania uvidia na výplatnej páske až 12 eur. Do skupiny, v ktorej sa minimálna hodinová mzda pohybuje v rozmedzí od 2,50 do 5 eur, patrí okrem Slovenska a Česka aj väčšina krajín východnej Európy. Zo západoeurópskych krajín sa do nej dostalo iba Portugalsko, kde za hodinu práce zarobia 3,94 eur. V ostatných krajinách na západe sú na tom výrazne lepšie. Nemci majú garantovanú minimálnu hodinovú mzdu na úrovni 9,19 eur, Francúzi 10,03 eur.

Najlepšie sa podľa tohto ukazovateľa majú Fíni, ktorí za hodinu zarobia minimálne 22 eur. „Tridsať rokov demokracie výrazne posilnilo prosperitu Česka i celého regiónu strednej a východnej Európy. Stále sa však nedarí dohnať západnú Európu čo do výšky platov. Priemerná výška miezd dosahuje iba 25-40 % miezd vyplácaných v Nemecku,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Tabuľku s porovnaním minimálnych miezd nájdete na ďalšej strane >>