Agresívne ázijské lienky sa u nás mali v uplynulých dňoch vyskytnúť na viacerých miestach. „Chytám doma každý deň - v Hlohovci,“ napísala na facebookovú stránku Zdravie jedna z ich sledovateliek.


Do komentárov o lienkach sa zapojil aj pán Jakub: „Neveril som, ale víkendový pobyt na chate na Záhorí ma presvedčil. Keď zasvietilo slnko na stenu chaty, bola tam bodka vedľa bodky, oranžové bez bodiek, čierne s jednou červenou bodkou... To by nebola až taká katastrofa. Keď ich však bolo vo vzduchu toľko, že sme si ich všetci vyťahovali z vlasov či spoza trička, začalo to byť nepríjemné. Najmä preto, že s nami boli aj malé deti."

Takto lienky doštípali chlapčeka.
Takto lienky doštípali chlapčeka.
Zdroj: Facebook Zdravie


Pani Olinka pridala aj zlú skúsenosť s agresiou lienok. „Hrôza mám ich po celých oknách, nálety do bytu a dnes ma uhryzla, nechcelo sa mi veriť, že lienky kúšu,“ opísala.
Ešte horšie dopadol synček jednej z komentujúcich. „2,5-ročného nám takto doštípali na oboch nohách každé ráno sa budil s novým kusancom. Až sme mu našli jednu pod matracom schovanú. Cele mu to „horelo”, bolelo, opuchlo a tvrdé ako kameň. Veľmi dlho to mizlo,“posťažovala sa jedna mamička.


Ázijské lienky, nazývané aj harlekýnky, už tradične počas jesene vyhľadávajú úkryt v našich príbytkoch pred prichádzajúcou zimou. „Zhlukujú sa najmä na juhozápadnej strane domov, pretože noci sú už chladnejšie,“ povedal v minulosti pre pluska.sk Vladimír Janský, entomológ z Prírodovedného múzea v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.


Podobne ako všetky lienky, aj táto je jedovatá, no navyše oveľa agresívnejšia. „Je problém nájsť našu sedembodkovú lienku. Tieto sú tak premnožené, že keď nemajú čo žrať, zožerú aj larvy našich lienok a nič sa im nestane. Ale naša lienka by zožrala larvu východnej, tak skape, lebo sú jedovaté,“ upozorňuje odborník.


Pozor pri uhryznutí by si mali dávať najmä citliví a alergickí ľudia. Je niekoľko zdokumentovaných prípadov, kedy sa vyskytla ťažká alergická reakcia na uhryznutie harlekýnkou.


Malým farebným lienkam sa dá ubrániť len veľmi ťažko. Mali by ste dobre zatesniť okná a dvere, aby sa cez škáry nedostali dovnútra. Ak už raz vnútri sú, nezabíjajte ich, nechajú vám fľaky na nábytku a stenách. Naberte ich do pohára pomocou tvrdého papiera a vyneste von.

Prečítajte si tiež: