Otrasný prípad sa stal koncom minulého týždňa v Nových Zámkoch. Kým Adriana († 39) ráno venčila psa, zrazu k nej priskočil neznámy muž a polial ju kyselinou. Úbohej žene sa ešte podarilo zavolať si záchranku, zraneniam však neskôr podľahla.

Pri popáleninách spôsobených chemikáliami treba rozlišovať či ide o poleptanie tekutou alebo suchou chemikáliou. Hlavný inštruktor Falck Academy Miroslav Nagy v piatich krokoch radí, ako postupovať, ak sa stanete obeťou či svedkom takejto situácie.

1. Zhodnotíme vážnosť situácie! Ak je poleptanie rozsiahle, okamžite sa snažíme osobe poskytnúť prvú pomoc a následne voláme na tiesňovú linku. V prípade, že postihnutá osoba nie je v ohrození života, a poranenie si to vyžaduje, po jej ošetrení vyhľadáme lekársku pomoc. 

 2. V prípade, ak pokožku zasiahla tekutá chemikália (napr. kyselina), je potrebné postihnuté miesto oplachovať jemným prúdom vlažnej vody. Ak sa na postihnutom mieste nachádza odev, popri oplachovaní sa ho snažíme z miesta odstrániť. 

 3. Ak kožu poleptali práškové alebo suché žieraviny, ranu neoplachujeme a odev odstraňujeme nasucho.

 4. Ak chemikálie zasiahli oči, vyplachujeme ich vodou bez prerušenia približne 15-20 minút.

 5. V prípade, že bola chemikália vypitá, nevyvolávame u postihnutej osoby vracanie. Zabezpečíme jej prísun malého množstva vody.

Prečítajte si tiež: