Špičkový onkológ zdôrazňuje, že je veľmi dôležité prísť k lekárovi čo najskôr. V počiatočnom štádiu býva úspešnosť liečby až 98-percentná! Mnohí z nás sa však desia už len slova „rakovina“. Odpovede Vladimíra Bellu na otázky čitateliek Plus JEDEN DEŇ a portálu pluska.sk môžu upokojiť mnohé ženy, ktoré trápia pochybnosti a obavy.

1. Eva: Mám rakovinu prsníka, ale zatiaľ žiadne metastázy. Mám však veľa cýst - môžu obsahovať rakovinové bunky?

Keď máte diagnostikované cysty, je to hormonálna záležitosť. Cysta nemôže obsahovať rakovinové bunky.

2. Ingrid: Pred dvomi rokmi som mala rakovinu prsníka a som vyliečená. Môžem teraz otehotnieť? Budem môcť dojčiť?

Áno. Po dvoch rokoch nie je kontraindikované otehotnenie a dieťa môžete aj dojčiť.

3. Iveta: Mám rakovinu prsníka, v roku 2017 mi jeden amputovali. Teraz musím 5 až 10 rokov brať tabletky, ale zle ich znášam.

Hormonálna liečba po operácii rakoviny prsníka znižuje výskyt návratu a je prevenciou vzniku rakoviny na druhom prsníku. Ako každá liečba, aj táto má vedľajšie účinky. Niekedy je možné zmierniť ich zmenou tabletiek.

4. Jana: Pred 2 rokmi mi zistili rakovinu, odstránili mi časť prsníka, absolvovala som liečbu a som zdravá. Ale jeden prsník mám menší. Odporúčate mi plastiku? Musím si ju zaplatiť sama?

Ak sa psychicky budete lepšie cítiť po plastike, tak určite áno. Ak je rozdiel prsníkov malý, dá sa to vyriešiť aj tzv. doplnením menšieho prsníka vlastným tukom alebo zmenšením väčšieho prsníka. Nárok na plastiku máte cez zdravotnú poisťovňu.

Hrčka v prsníku nemusí hneď znamenať, že máte rakovinu, no návštevu lekára neodkladajte.
Hrčka v prsníku nemusí hneď znamenať, že máte rakovinu, no návštevu lekára neodkladajte.
Zdroj: shutterstock

5. Viola: Pred 10 rokmi som mala rakovinu prsníka, teraz je späť. Lekár mi odporúča ožarovanie bez operácie. Nebolo by lepšie odstrániť celé prsia?

Liečba závisí od celkového stavu pacienta, ako aj od pokročilosti ochorenia. Vo väčšine prípadov sa ako prvá voľba vykonáva chirurgická liečba.

6. Mojmíra: Dvakrát som ochorela na rakovinu prsníka, teraz je moja terapia ukončená. Čo mám robiť, aby sa mi rakovina nevrátila?

Odporúča sa pestrá strava, veľa zeleniny a ovocia, viac fyzickej námahy. Predísť návratu rakoviny prsníka sa však, žiaľ, nedá ani týmto odporúčaním.

7. Elena: Prosím vás o vysvetlenie k mamografii, ktorá znie: Mamily sú rozprojikované, Ivolučný typ hyperplastických prsníkov. Záver: bez charakter. ložiskových TU so zhlukmi mikrokalcifikátov. Nedostala som od lekárky žiadne vysvetlenie a pod pazuchou vľavo cítim bolesť lymfatických žliaz.

Zhluk mikrokalcifikátov môže znamenať v niektorých prípadoch zhubný nádor prsníka. Pri mikrokalcifikátoch záleží na tom, či sú jemné, hrubé, či sú zmenené oproti minulému vyšetreniu, či ste po zápale... Lekár sa pri mamografickom opise vyjadruje, či stačí ročná, dvojročná preventívna kontrola, kontrola do 3 mesiacov alebo odber materiálu na histologické vyšetrenie.

8. Stanislava: Mojej mame diagnostikovali nádor prsníka v treťom štádiu. Ide o duálny karcinóm Her2 pozitiv vo veľkosti 6 x 5 cm. Naordinovali jej cyklus 8 x chemo, potom operáciu. Je tento typ nádoru dedičný? Mama má 55 rokov.

Zhubný nádor prsníka je cca v 10 % dedičný. Dedičnosť je v súlade s počtom zhubného ochorenia prsníkov v rodine, ako i s vekom pacientky pri diagnostikovaní ochorenia. V prípade, že sa v rodine vyskytol len jeden zhubný nádor prsníka vo veku 55 rokov, vyšetrenie na dedičný typ prsníka sa nevykonáva.

Hrčka v prsníku nemusí hneď znamenať, že máte rakovinu, no návštevu lekára neodkladajte.
Hrčka v prsníku nemusí hneď znamenať, že máte rakovinu, no návštevu lekára neodkladajte.
Zdroj: shutterstock

9. Asly: Je vyšetrenie sonografom neškodné? V priebehu roka som bola na ňom až dvakrát, lebo som si vo väčšom prsníku nahmatala rôzne hrčky. Vyšetrenie ukázalo, že je všetko v poriadku.

Vyšetrenie sonografom je neškodné. V mladom veku ženy je to metóda prvej voľby v diagnostike ochorení prsnej žľazy.

10. Anna: Do akého veku by mali ženy absolvovať v rámci prevencie mamografické vyšetrenie? Je pravda, že stačí do 69. roku?

Jednoznačná odpoveď na to nie je. Štúdie sú kontroverzné. Podľa mňa, ak je žena v „dobrom zdravotnom stave“, tak stačí.

11. Anonym: Mám 31 rokov a už niekoľko rokov mávam bolesti v pravom prsníku. Bolesť je premenlivá – niekedy ju necítim vôbec, niekedy je neznesiteľná. Je to pálenie, štípanie, pichanie či pulzujúca bolesť a niekedy vystreľuje do celého tela. Vždy ide z toho istého miesta, ktoré je bolestivé aj na dotyk. Tieto bolesti mávam párkrát do mesiaca. Bojím sa, čo za tým je.

Bolestivosť prsníkov je v 95 % na podklade hormonálnej dysbalancie. Ale aj v tomto prípade je potrebné vyšetrenie gynekológom, ktorý určí diagnózu a prípadne aj môže znížiť bolestivosť prsníkov.

12. Mária: Dovŕšila som 40 rokov. Na preventívnej gynekologickej prehliadke ma lekárka automaticky poslala na mamografické vyšetrenie. Aký je štandardný postup? Nie je možné najskôr absolvovať sono prsníka (doteraz som absolvovala iba to)? Priznám sa, že z mamografického vyšetrenia mám strach, jednak pre možné ožiarenie a tiež bolesť, ktorú vyšetrenie spôsobuje...

Štandardný postup v Slovenskej republike je indikovať preventívne mamografické vyšetrenie od 40. roku.

13. Andrea: Odporúčate mamografiu ako preventívne vyšetrenie prsníkov? V niektorých európskych krajinách ho už nevykonávajú a ani neodporúčajú. Sú aj iné alternatívne preventívne vyšetrenia? Ktoré odporúčate? Mám 47 rokov.

Mamografické vyšetrenie je štandardným vyšetrením žien a je prvou diagnostickou voľbou. Vek ženy a interval mamografického vyšetrenia je v rôznych krajinách odlišný. Vo Švajčiarsku sa nezakázalo mamografické vyšetrenie, ale plošný skríningový program. Vo svete sa stále skúšajú aj iné preventívne vyšetrenia prsníkov, keďže ani mamografické vyšetrenie nemá 100 % výťažnosť.

14. Slavomíra: Mám 41 rokov. Prsníky som mala naposledy vyšetrené ultrazvukom vo veku 35 rokov (negatívny nález). V súčasnosti dojčím (s prestávkou 3 mesiacov už 4 roky), nemám žiadne ťažkosti, prsníky si vyšetrujem sama. Preventívne vyšetrenie mamografiou mi gynekológ odporúča až 3 – 4 mesiace po ukončení dojčenia. Mám pokračovať v dojčení alebo s ním skončiť skôr, aby som mohla ísť na mamografiu?

Odporúčam pokračovať v dojčení, prípadne vykonať ultrazvukové vyšetrenie prsníkov, ak sa preventívne mamografické vyšetrenie ešte oddiali.

15. Dobrá rada nad zlato pre všetky ženy:

Nebojte sa nálezu, môžu to byť len hormonálne zmeny, nezhubný nádor prsníka. V prípade zhubného nádoru je prognóza veľmi dobrá v prípade, že sa včas zachytí.

Kto je MUDr. Vladimír Bella
  • Primár Mamologického (prsníkového) oddelenia Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave
  • Prsiam sa venuje od roku 1977, keď nastúpil v nemocnici na oddelenie včasnej diagnostiky, zameranej najmä na nádory prsníkov.
  • Dlhoročný garant projektu AVON za zdravé prsia.
  • Všetkým ženám odkazuje: ,,Nebojte sa nálezu, môžu to byť len hormonálne zmeny, nezhubný nádor prsníka. V prípade zhubného nádoru je prognóza veľmi dobrá, ak sa včas zachytí.“

Prečítajte si tiež:

Chodíte na pravidelné vyšetrenie prsníkov? Napíšte nám do diskusie!