Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti zverejnilo najčastejšie otázky, ktoré sa ich ľudia pýtajú. Pozrite, čo máte robiť v nasledúcich situáciách.

1. Stratil som certifikát. Môžem dostať náhradný?

- Nie. Ak niekto platný certifikát s negatívnym výsledkom stratí, má podľa neho dve možnosti, aby nestratil výhodu - buď absolvovať PCR test, alebo sa ísť otestovať v druhom kole plošného testovania.

2. V sobotu mal manžel pozitívny antigénový test. Ja som mala negatívny. Teraz sme v karanténe. Nikto nemá žiadne príznaky. U nás je testovanie, môžem sa ho ja zúčastniť keď sme v karanténe?

- Nie, ani vy sa nemôžete zúčastniť na testovaní nakoľko aj Vy by ste mali byt v izolácii. Čakáte kým Vám uplynie nariadená izolácia. Neskôr budú v každom okresnom meste zriadené testovacie miesta pre antigénové testovanie, kde sa následne budete môcť dať pretestovať a dostanete nový certifikát, ktorým sa budete môcť preukázať.

3. Mám negatívny RT-PCR testom z 29.októbra. Ak bývam v okrese, kde sa uskutoční druhé kolo testovania, musím absolvovať opäť testovanie – antigénové alebo RT-PCR test?

- Áno, pretože sa vo vašom okrese koná druhé kolo testovania, nemusíte sa na ňom zúčastniť pokiaľ máte negatívny výsledok RT-PCR testu vykonaného dňa 7.11. alebo 8.11. Ak ste zo zeleného okresu, PCR test z 29.10. je uznaný ako výnimka.

4. Bývam v zelenom okrese, ale pracujem v červenom. Musím mať certifikát z druhého kola testovania?

- Áno, odporúča sa zúčastniť sa druhého kola testovania v najbližšom okrese. Prípadne počkajte na otvorenie testovacích miest pre antigénové testy, ktoré by mali byť bezplatne otvorené v každom okresnom meste. Tam vám vydajú aj potrebný certifikát.

5. Ak sme sa nezúčastnili na prvom kole testovania, môžeme ísť na druhé kolo testovania?

- Nie nemôžete sa zúčastniť na testovaní nakoľko by ste mali byt v izolácii. Čakáte, kým vám uplynie nariadená izolácia. Platí pre Vás výnimka na cestu na testovanie, ale len PCR testami.

Otázky a odpovede pokračujú na ďalšej strane >>>