Ba dokonca, v garáži občas neostane miesto ani pre samotné auto či motorku. Na druhej strane - všetko potrebné na sezónne koníčky, alebo trebárs letné pneumatiky a lešenie - niekde uschovať musíte. S týmito trikmi sa vám podarí garáž nielen upratať, ale aj získať v nej miesto a poriadok si udržať.

Upratovanie garáže v krokoch

Začnite v predstihu – aspoň dva až tri týždne pred Štedrým dňom.

Naplánujte si, ako bude nové rozmiestnenie vecí, resp. nový poriadok v garáži vyzerať – kde sa budú nachádzať regály, náradie, športové potreby, a pod. Garáž si rozdeľte do tematických celkov. Skúste sa zamyslieť, či nemôže byť niečo, napr. lyže alebo bicykle, skladované inde.

Každé dôkladné upratovanie garáže začína jej vyprataním! Pri vypratávaní vytrieďte veci na „použiteľné a potrebné“, „použiteľné a nepotrebné“, „nepoužiteľné a potrebné“ a „nepoužiteľné a nepotrebné“. Prvá skupina ostáva doma, tretia a štvrtá poputuje do koša alebo na zberný dvor, a veci z druhej skupiny sa pokúste predať na bazári – peniaze pred Vianocami sa vám zídu na darčeky, alebo môžete za ne dokúpiť potrebné, no nepoužiteľné veci z tretej skupiny.

Prázdnu garáž vyčistite od pavučín a umyte podlahy, príp. namontujte dodatočné osvetlenie, opravte steny a vymaľujte ich. Posledné úkony môžete preložiť na jar.

Rozmiestnite skrine, regály, stojany a upevnite nástenné boxy a držiaky. Každý predmet musí mať svoje konkrétne miesto, alebo mu ho musíte vytvoriť.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: dreamstime.com

Čo patrí kam?

Veľmi obľúbeným odkladacím priestorom v garážach sú kovové či plastové skrine a regály. Výhodou skríň je, že na odložené predmety nepadá toľko prach, a neporiadok v nich nebude nikomu na očiach – stačí zavrieť, resp. zasunúť dvere. Ale úprimne, pamätáte si ešte, čo sa nachádza na hornej polici? A vydolovať niečo z preplnenej skrine či regálu môže byť poriadne frustrujúci zážitok. Skrine a regály sú v poriadku, pokiaľ v nich dokážete udržať poriadok – a teda, kutilské náčinie ukladajte do nich len v špeciálnom dielenskom kufri alebo v označenej krabici. No ak potrebujete mať o všetkom prehľad a náradie vždy poruke, vtedy odporúčame skôr plastovú stenu. Jej súčasťou je obvykle i polica a zopár boxov, ktoré sa v prípade potreby dajú dokúpiť.

Nástenný organizér s boxmi je tiež výborným riešením pre rybárske potreby. Do jednotlivých priehradiek tak umiestnite nielen klince a skrutky, ale aj celú rybársku bižutériu – od háčikov, záťaží, náväzcov, karabiniek a obratlíkov až po krimpovacie svorky. Prípadne môžete všetko ostré – napr. plaváčiky a boilies ihly – zapichnúť do kúska zaveseného polystyrénu. Čo sa týka rybárskych prútov, tie by nemali byť opreté o stenu, pretože šúchaním o omietku, príp. brizolit sa ničí koncové očko. Špičku prúta ochránite pomocou návleku so suchým zipsom. Pevné puzdrá sa k drahším rybárskym prútom dodávajú automaticky. Ak chcete ušetriť miesto a navyše skladovať rybárske prúty šetrne, skúste si vyrobiť svoj vlastný, jednoduchý a finančne nenáročný držiak na udice z dreva a/alebo novodurových trubiek. Pred voľne stojacim stojanom dajte prednosť upevňovaciemu držiaku na stenu, kde môžete v optimálnej, horizontálnej polohe skladovať prúty aj s navijakmi.

Ľahké hliníkové lešenie uložte vždy do na to určenej palety niekde na okraji garáže. Paleta drží jednotlivé diely lešenia pokope, takže sa nerozchádzajú a nezosúvajú na zem. Okrem toho, chráni konštrukčné prvky pred poškodením, preliačinami, prasklinami a deformáciami. Citlivé sú najmä spojky na vzperách. Lešením v žiadnom prípade nehádžte a skladujte ho vodorovne.

Aj lyže by po posezónnom servise mali byť uskladnené vodorovne, ale tiež je v poriadku, ak stoja na pätkách špičkami opreté o stenu. Nemali by však byť ničím zaťažované. Podobne ako rybárskym prútom a lešeniu, ani lyžiam a lyžiarkam neprospieva vlhklosť. Miestnosť, kde sa lyžiarske komponenty uschovávajú, by mala byť suchá, chladnejšia a tmavá. Ak sa rozhodnete lyže umiestniť do vaku, vložte do neho tiež silikagel na odvlhčenie. A ozaj, počuli ste už o službe SKI DEPOT v Suwisporte? Za pár eur mesačne poskytujú možnosť uskladnenia lyží v klimatizovaných priestoroch počas celého roka a samozrejme, lyžiam nechýba komplexná profesionálna starostlivosť.

Niektoré garáže sú tak malé, že sa do nich zmestí sotva jedno auto. O to dôležitejšie je v nich udržať poriadok, ale miesto pre motorku v nich tak či tak neostane. V takom prípade je výborným riešením mobilný garážový box – moto box. Môžete ho bez akýchkoľvek úradných povolení postaviť hneď vedľa klasickej garáže – na pozemku zaberie len o málo viac miesta ako samotná motorka, a ak bude treba, kedykoľvek ho premiestniť inam. Dvojkolesového tátoša ochráni pred vplyvmi počasia, znečistením a poškodením, prípadne i vandalmi rovnako dobre ako murovaná garáž. V moto boxe môžete motorku zobrať so sebou i na dovolenku, ale vtedy už potrebujete aj špeciálny vozík za auto, na ktorom bude počas cesty upevnený. Síce bol moto box vyrobený prioritne pre motorky, ale bežne sa v ňom dajú parkovať i bicykle. Univerzálny garážový a prepravný box Rossier sa dá kúpiť na splátky už od 62 eur mesačne.