Tip na článok
KRÁĽ SERIÁLOV by oslávil 90 rokov: Čo viete o jeho televíznych hrdinoch? OTESTUJTE SA!
Tip redakcii Diskusia () Zdieľať článok
Tip na článok

KRÁĽ SERIÁLOV by oslávil 90 rokov: Čo viete o jeho televíznych hrdinoch? OTESTUJTE SA!

Dietl Jaroslav
Foto: Archív

26.5. 19:00 Keby sa narodil v Amerike a pôsobil by v Hollywoode, bol by multimilionár, známy po celom svete. Takto sa stal iba hviezdou v Československu, kde ho právom považovali za kráľa seriálov. Dodnes ich televízie opakujú a stále sa na ne dá pozerať - hoci sa občas pousmejeme nad socialistickou poetikou. Napriek dobre, v ktorej tvoril, si však scenárista Jaroslav Dietl, ktorý by sa dožil 90 rokov, zaslúži uznanie. Napísal perfektné scenáre a stvoril úžasné postavy. Poznáte ich?

Karel Höger ako primár Sova v Nemocnici na kraji mesta.

1/10 Najznámejší Dietlov seriál je Nemocnica na kraji mesta z rokov 1978-1981. Hlavnú postavu primára Sovu hral výborne Ladislav Chudík. Pôvodne hral lekára iný herec, lenže ten na začiatku nakrúcania náhle zomrel.

Televizní seriál o životních osudech lékařů, zdravotních sester a zdravotního personálu z jedné okresní nemocnice, 1981, II. , Kopecký Miloš a Janžurová Iva

2/10 Diváci v Nemocnici na kraji mesta milovali postavu, ktorú bravúrne zahral Miloš Kopecký. Išlo o lekára, ktorý sa preslávil vtipnými poznámkami. Ako sa táto postava volala?

Foto: archív, ČT
Televizní seriál o životních osudech lékařů, zdravotních sester a zdravotního personálu z jedné okresní nemocnice, 1981, II. Abrhám Josef a Čunderlíková Andrea před skleněnými dveřmi

3/10 Najväčším fešákom, miláčikom žien a zvodcom bol v seriáli Nemocnica na kraji mesta lekár, ktorého hral Josef Abrhám. Ako sa jeho postava volala?

Televizní seriál o životních osudech lékařů, zdravotních sester a zdravotního personálu z jedné okresní nemocnice, 1981, II., Balzerová Eliška a Chudík Ladislav v ordinaci

4/10 Hlavnú ženskú postavu, začínajúcu lekárku, hrala v Nemocnici na kraji mesta dnes veľmi známa herečka Eliška Balzerová. Ako sa jej postava volala?

Foto: ČT, ČT
seriál Byli jednou dva písaři

5/10 Jeden z prvých Dietlových seriálov sa volal Byli jednou dva písaři. Príbehy dvoch pisárov tesne pred dôchodkom, ktorí sa spolu usadia na statku, nakrútili v roku 1972. Kto hral hlavné postavy?

Traja muži v chalupe

6/10 Ďalší slávny seriál sa volá Traja muži v chalupe. Lubomír Lipský st., Jan Skopeček a Ladislav Trojan bravúrne stvárnili svojrázne postavy dedinčanov, ktorí žijú spolu. V akom rodinnom vzťahu boli ich postavy?

Foto: archív, archív
seriál Žena za pultom

7/10 Diváci nadšene sledovali aj ďalší Dietlov seriál Žena za pultom. Hovoril o osobných i pracovných problémoch obyčajnej predavačky, ktorú hrala Jiřina Švorcová, a jej kolegýň z predajne potravín. Ako sa volala hlavná postava?

seriál Bakaláři

8/10 Jaroslav Dietl stál aj za legendárnym televíznym cyklom v rokoch 1971 - 1980, ktorý uvádzal príbehy nakrútené podľa námetov divákov. Ako sa seriál volal?

Foto: archív, archív
seriál Inžinierska odyssea

9/10 Aj Jaroslav Dietl sa musel podriadiť socialistickým časom, v ktorých tvoril. V niektorých seriáloch sa mu podarilo vzdorovať viac, v iných menej. K tým druhým patrí seriál o troch mladých kamarátoch po skončení štúdií. Ako sa seriál volal?

seriál Malý pitaval z veľkého mesta

10/10 V rokoch 1982-1986 uvádzala televízia Dietlov seriál Malý pitaval z veľkého mesta. Bol o partii, ktorá má špecifické povolanie. Hrali tam niekoľkí známi herci: Frej, Krampol, Abrhám, Zedníček, Skopal... O akom povolaní bol seriál?

Foto: archív, archív
Hrať znova Ďalšie kvízy
PlusTV

Váš názor nás zaujíma

Zúčatnite sa užívateľského testu!

Vyjadrite svoj názor na naše weby.

Zapojiť sa do testu

Zaberie Vám to len 5 minút.