Krvavá poprava bossa košického podsvetia Róberta Holuba sa odohrala piateho októbra 1997. K tomuto činu sa spolu s ďalším členom podsvetia priznal Mikuláš Černák a súd im schválil dohodu o vine a treste pred dva a pol rokom.

Za vraždu a pokusy o ňu momentálne stíhajú aj bývalého bosa sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla, Martina Biháriho, Jozefa Roháča, Alojza Kromku a Ladislava Bališa. Niektorí sú však už vo väzení a odpykávajú si trest za iné zločiny, ale kvôli poprave Holuba pred súdom ešte neboli.

Problémový spis

Podľa informácií spravodajského portálu TV Markíza tvnoviny.sk obžalobu mal podať prokurátor na Špecializovaný trestný súd ešte v marci minulého roka. V nej sa však okrem vraždy bossa košického podsvetia mali nachádzať aj obvinenia za iné popravy, nedovolené ozbrojovanie či založenie zločineckej skupiny. Práve vďaka tomu nastal problém, pretože za spomínané trestné činy sú už niektorí z nich odsúdení.

Podľa špecializovaného súdu malo ísť o takzvané obyčajné a nie úkladné vraždy. Prokurátor voči tomuto uzneseniu údajne podal sťažnosť a kvôli tomu spis putoval na Najvyšší súd SR.  Ten rozhodol, že ruší uznesenie Špecializovaného trestného súdu a uložil mu, aby vo veci znova konal a rozhodol.

Spis sa teda vrátil na pôvodný súd a stále nie je jasné, kedy sa vražda Róberta Holuba uzavrie.

Poprava, ktorá sa odohrala 5.10.1997

Prípravy na popravu bossa košického podsvetia Róberta Holuba začali na jar 1997 ale neúspešné, pretože prvú akciu prekazili policajti. O pár mesiacov neskôr sa Holuba pokúsili odstrániť opäť. Akcia sa odohrala na pumpe v Košiciach ale s rovnakým výsledkom.

Neskôr mal banskobystrický šéf podsvetia vylákať Holuba na stretnutie do Bratislavy, kde na neho spustili streľbu, ktorú prežil. S ťažkými zraneniami ho previezli do nemocnice na Kramároch, kde do neho cez okno mali vpáliť dvadsať rán.