Prešovskú bytovku na Mukačevskej ulici, ktorá v piatok na Mikuláša vybuchla a vyhorela, príde rozobrať demolačný stroj až z Českej republiky. Presúvať sa cez naše územie bude v piatok doobeda a kvôli svojej veľkosti spôsobí na cestách komplikácie. Upozorňuje na to polícia na sociálnej sieti.

Nadrozmerný konvoj prekročí naše územie na hraničnom prechode Starý Hrozenkov – Drietoma a skladať sa bude zo štyroch vozidiel. Najdlhšie z nich má mať dĺžku až 30,28 metrov, šírku 4,3 metre, výšku 4,5 metrov a hmotnosť až 120 ton.

"Predpokladaný čas odchodu z hraničného prechodu Drietoma je medzi 8.00 a 9.00 hodinou po trase Drietoma - Trenčín - Žilina - Martin - Ružomberok - Liptovský Mikuláš - Poprad - Prešov (Mukačevská 7). Očakávaný príchod do Prešova je v popoludňajších hodinách," upozorňuje polícia a zároveň odporúča vodičom cestujúcim v piatok zo západu Slovenska smerom na východ, aby si radšej vybrali trasu, ktorou konvoj nepôjde.

Na demoláciu bytovky bolo nutné na Slovensko prepraviť stroj až z Česka, keďže u nás sa takýto mechanizmus zohnať nedal. „Na Slovensku, ani nikde inde sme takýto stroj nezohnali, aby mal 67-metrové rameno, pretože je zákaz priblíženia sa do blízkosti bytového domu, lebo hrozí jeho zrútenie. A toto je jediný stroj, ktorý má dostatočne dlhé rameno na to, aby mechanizmus likvidoval bytový dom a nemusel sa človek ani priblížiť,“ uviedla primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Plyn vybuchol v piatok (6. 12.) v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo sedem ľudských životov a jedna osoba je nezvestná. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov. Časť z nich sa do bytov vrátila v sobotu (7. 12.) popoludní. Obyvatelia vchodu 9, ktorý je najbližšie pri zničenej bytovke, sa domov budú mocť vrátiť až po zdemolovaní jej najviac problematických častí.

Mohlo by vás zaujímať: