Pri tragédii zahynuli muž a žena. Horská záchranná služba (HZS) potvrdila, že ide o horského vodcu a jeho klientku. Najzarážajúcejšie na celej tragédie však je to, že ide o veľmi skúseného a profesionálneho horského vodcu Juraja Trsťana z Bratislavy.

“Poznal som Juraja, bol to veľmi dobrý človek, profík, on sa týmto živil. Mal prevažne nemeckú klientelu, ktorá je v tomto veľmi náročná na tieto služby,” prezradil o nebohom horský vodca Igor Trgiňa. 

Juraj sám o sebe tvrdil, že rád sprevádza svojich priateľov a klientov v horách v každom ročnom období: “Či je to lezenie na skalách, vysokohorská turistika alebo skialpinistické túry. Dlhoročné hobby sa mi stalo povolaním, v ktorom bezpečnosť a spokojnosť mojich klientov je na prvom mieste. V osobnom živote som aj naďalej ostal verný horám a tak s výnimkou ľadového hokeja sa vo svojom volnom čase venujem aj horolezectvu, skialpinizmu, mountainbike, divokej vode, canyoningu a expedíciám vo svetových horách.” 

Na svojom konte mal výstupy a expedície vo Vysokých Tatrách. Liezol v Alpách, Karpatoch a iných horstvách Európy, bol súčasťou expedícií v Peru, Kanade, Kirgizsku a Turecku. Organizoval lavínové či skialpinistické kurzy.

 

Medzi ľuďmi, ktorí sa v horách vyznajú, sa rozprúdila debata, prečo bola dvojica v teréne, ktorý sa považuje za ten náročnejší.

Podľa operačného dôstojníka zo strediska HZS liezli cestu, ktorá nie je veľmi navštevovaná. Čo sa stalo na mieste, je v štádiu vyšetrovania, je ťažké vopred stanovovať hypotézy: “Naši príslušníci z bezpečnostnej operatívnej jednotky pôjdu na miesto a budú hľadať stopy, aby mohli určiť, čo sa mohlo stať.”

Možnou alternatívou podľa jedného zo skúsených záchranárov je, že keď dvojica už vyliezla pod vrchol, išla takzvane na krátko: “Pravdepodobne už bol vo výleze, teda, že boli zviazaní lanom, ale že sa už iba v ruke istili. Ale to je iba jedna z domnienok.” 

Dvojica padala niekoľko metrov. Pád videli náhodní svedkovia, ktorí zavolali rýchlu pomoc zdravotníkov z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) ATE Poprad.

„Po neodkladnom vzlete smerovala posádka s horským záchranárom k Velickej stene, kde z paluby lokalizovala dve nehybné telá,“ uviedli s tým, že ich zranenia boli nezlučiteľné so životom a na mieste im obaja podľahli.

FAKTY: 

  • tento rok ide už o 31. a 32. obeť slovenských hôr
  • vo Vysokých Tatrách ide 16. a 17. obeť
  • historické maximum v štatistike ročnej návštevnosti hôr je už naplnené
  • maximálny počet zásahov HZS - i tých smrteľných - ročný priemer bol prekonaný už v auguste

Prečítajte si tiež: