Splnomocnenec jednej z rodín obetí Patrik Benčík vyjadril nesúhlas s výškou uloženého trestu. "Pätnásť rokov je veľmi málo," povedal s tým, že trest skôr zodpovedá tomu, ako keby išlo o konanie o dohode o vine a treste.

Ku rozsudku sa vyjadril aj otec jednej z obetí. "Preňho nie je žiadny adekvátny trest. Veď on nemá žiadnu ľútosť. Akú ľútosť on mal? To všetko boli len myšlienky obhajcov. Z jeho strany žiadna ľútosť. To sa nedá odpustiť. Keby vám niekoho zabil, bude sa s tým dať žiť? Nebude," okomentoval výsledok pre noviny.sk. "Aj keby dostal doživotie, tak by to nebol primeraný trest. Ja chodím s manželkou na hrob mojej dcéry a on sa bude stretávať s rodinou."

Dědečkovmu advokátovi sa trest nepozdáva. "Uložený trest považujem osobne za dosť prísny, ale prijali sme ho," povedal obhajca obžalovaného Jiří Kučera. O prísnom treste hovoril aj vzhľadom na vek svojho klienta.

"Počas celého trestného konania bola spornou otázkou jedine právna kvalifikácia skutku," priblížil prokurátor. Víta, že si súd osvojil kvalifikáciu skutku uvedenú v obžalobe. Lehotu na odvolanie si ponechal z dôvodu, že rozhodovanie o opravných prostriedkoch je v rukách vedúceho prokurátora. "Vec mu budem referovať a tlmočiť mu budem aj odôvodnenie súdu," podotkol Chylo.

Dianie na súde sme sledovali ONLINE:

14:15 Predseda senátu Pavol Tomík uviedol, že súd prihliadal na viacero poľahčujúcich okolností, pričom nezistil žiadne priťažujúce okolnosti. Súd okrem iného zohľadnil priznanie obžalovaného a pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu. Rozsudok nie je právoplatný. Obžalovaný Dědeček sa vzdal práva na podanie odvolania. Prokurátor si ponechal lehotu na prípadné podanie odvolania.

13:58 Dušan Dědeček sa po vypočutí rozsudku rozplakal. Neustále hľadí do zeme a utiera si slzy. Nikomu v súdnej sále sa nedokáže pozrieť do očí. Súd skončil.

13:48 Padol verdikt súdu. Sudca Mestského súdu Bratislava I rozhodol, že Dušan Dědeček je vinný zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia. Dostal 15 rokov väzenia, zákaz činnosti viesť motorové vozidla 10 rokov a ochranný dohľad 3 roky.

13:30 Pojednávanie opäť pokračuje. Momentálne prebiehajú záverečné reči. Onedlho padne rozsudok.

11:43 Zaznela záverečná reč Dušana Dědečka: "Nezaslúžim si život. Uvedomujem si, že žiadne slová ani činy nevedia zmierniť vašu bolesť. Chcem a budem vás po zvyšok života prosiť o odpustenie. Prosím prepáčte a odpusťte mi," dodal. Po prestávke padne rozsudok.

>>>FOTO ZO SÚDNEHO POJEDNÁVANIA NÁJDETE V GALÉRII<<<

11:41 Na súde sa momentálne číta záverečná reč obhajcu Dědečka. Ten uviedol, že skutok, ktorý Dědeček spáchal bol "ojedinelý exces".

11:40 Syn Lukáš Dědeček sa na pojednávanie nevrátil po prestávke.

11:21 Prokurátor navrhuje trest nie kratší ako 15 rokov, do minimálneho stupňa stráženia, ochranný dohľad na 3 roky a zákaz viesť motorové vozidlá na 7 rokov. Dědeček údajne nespĺňa kritéria na uloženie trestu odňatia slobody na doživotie.

11:14 Rodiny nebohých počas záverečnej reči prokurátora opäť plaču.

10:35 Na pojednávaní sa nachádza aj syn Dušana Dědečka Lukáš Dědeček. Aj on bol so svojím otcom v aute ako spolujazdec v čase nehody a rovnako aj on bol pod vplyvom alkoholu.

Na súd prišla aj Dědečkova rodina. Žena to znáša zle a prišiel aj syn Viktor, FOTO si pozrite v galérii TU<<

10:25 Podľa posudku sa Dědečkova závislosť od alkoholu a ani od iných látok nepotvrdila.

10:14 Obžalovaný Dědeček povedal "som vinný" (Zo spáchania skutkov, ktoré mi za vinu kladie obžaloba). Zároveň uviedol, že rozumie, čo sa mu kladie za vinu. Prokurátor prijal vyhlásenie obžalovaného a preto bude vykonávať len dokazovanie smerujúce k uloženiu trestu, ochranného opatrenia a náhrade škody.

9:48 Dědeček si počas čítania obžaloby obzerá prítomných v sále, vyzerá, že sa každú chvíľu zrúti. Po celý čas má sklonenú hlavu a pozerá do zeme. Detaily hrôzy, ktorú spôsobil, zrejme nezvláda počúvať. Zábery z pojednávania nájdete v galérii TU<<

9:29 Prokurátor nesúhlasí s dohodou o vine a treste. Advokát by však súhlasil. Momentálne sa číta obžaloba. Kompletne sa teda opisuje hrozivá udalosť, ktorá sa odohrala v osudný večer a tiež jej tragické následky. Dědeček svojou jazdou pod vplyvom alkoholu usmrtil 5 mladých ľudí, ktorým spôsobil devastačné zranenia nezlučiteľné so životom. Jeden z poškodených žiada odškodné viac ako 420-tisíc eur. Iní žiadajú čiastku cca od 50 do 100-tisíc eur.

9:15 Pojednávanie sa začína. V miestnosti počuť silný plač. Dostavilo sa množstvo poškodených.

Začína sa súd s Dušanom Dědečkom
Zdroj: aha

8:55 Na súdne pojednávanie práve dorazil Dědečkov obhajca Jiří Kučera.

Minuloročnú tragickú udalosť z druhého októbra si Slováci zapamätajú, žiaľ, už navždy. Nehoda, ktorá dodnes mnohých traumatizuje sa jednoducho zapísala do histórie najhrozivejších havárií na našom území.

Ako sa na druhý deň ukázalo, auto smrti šoféroval atletický tréner pre nepočujúcich ľudí a generálny sekretár Deaflympijského výboru Dušan Dědeček. Silný náraz neprežilo päť študentov a množstvo ďalších ľudí sa v osudný večer zranilo. A aby toho nebolo málo, zistilo sa, že Dědeček sa pred jazdou poriadne opil.

Tri dni po nehode zo svojho postu sám odstúpil, obvinili ho a 14. októbra 2022 ho vzdali do väzby. A hoci niekoľkokrát požiadal o prepustenie, sudca bol neoblomný. Na proces, ktorý sa dnes začína si tak počkal za mrežami.

Mohlo by vás zaujímať: