Namiesto kupovania darčekov pod stromček ich svojim milovaných nesú na cintorín a oplakávajú zavraždenú mladú dvojicu. Dva dni pred Vianocami Jánovi a Martine odhalili pomníky, ktoré im daroval umelecký kováč Vlado Eperješi z Košíc. Už vtedy Kuciakovci a Kušnírová tušili, že prichádzajúce sviatky budú pre nich veľmi náročné na psychiku. No realita bola ešte horšia. “Veľmi ťažko mi bolo. Celé modlenie pred jedlom pri štedrovečernom stole som preplakala. Lebo keď som zbadala dve prázdne stoličky a taniere, tak mi viac nebolo treba pri pomyslení na to, že tu s nami mohli byť a nie sú,”opísala svoje pocity nešťastná mama Zlatica.

Rozprávali sme sa s ňou práve vo chvíli, keď k nej prišli na návštevu Kuciakovci. Svojou prítomnosťou sa jej aspoň na chvíľu snažili zmierniť ťaživé chvíle a dodržať tradíciu. Lebo Janko k budúcej svokre vždy prichádzal na druhý sviatok vianočný.

No tento rok to malo byť inak. Ešte v januári, pár dní pred ich brutálnou popravou, sa totiž dohodli, že tohtoročné Vianoce strávia Janko s Martinou, už ako manželia, u Zlatici v Gregorovciach a Silvestra u Kuciakovcov v Štiavniku. “Keď som sa ich na to v januári pýtala, Martina sa smiala, že už riešim Vianoce. No upokojla ma, že už sa s Jankom dohodli, že budú u nás,”vysvetľuje.

Aj preto prišli Kuciakovci, aby tradíciu neporušili, a boli spolu. Pani Zlatka má navyše o pár dní narodeniny.

Pokračovanie na ďalšej strane: