Talianska televízia Rai 1 v piatok zverejnila fotografie, ktoré mali vzniknúť pri sledovaní novinára Jána Kuciaka pred jeho smrťou.

Na prípade pracovala talianska novinárka Maria Grazia Mazzola, ktorá tvrdí, že fotografie, ktoré získali dokazujú, že Ján Kuciak bol pred popravou sledovaný a špehovaný, píše Denník N.

Talianska televízia Rai 1 zverejnila fotografie zo sledovania Jána Kuciaka.
Talianska televízia Rai 1 zverejnila fotografie zo sledovania Jána Kuciaka.
Zdroj: grab Talianska televízia Rai 1 rai.it

Kuciaka mal pred vraždou sledovať aj Peter Tóth, ktorý po zadržaní Aleny Zsuzsovej mal začať spolupracovať s políciou ako utajený svedok. Údajne polícií odovzdal aj tieto fotografie.

Tóth mal vo svojej výpovedi uviesť, že Kočner si ho najal na sledovanie novinárov preto, aby zistil, či nerobia niečo zlé, za čo by ich potom mohol verejne diskreditovať. Zverejnené zábery skôr dokumentujú bežný deň Kuciaka. Kuciak ale nebol jediný novinár, ktorého mal Kočner sledovať. Podľa Tótha Kočner platil aj za sledovanie ďalších žurnalistov – Moniky Tódovej, Mareka Vagoviča, Adama Valčeka či Štefana Hríba.

Novinárka v reportáži upozorňuje, že Kuciak robil na kauze pozemkov na východnom Slovensku, ktorá je prepojená aj s talianskou mafiánskou skupinou 'Ndrangheta, a zaoberal sa aj Kočnerom. Peter Bárdy, šéfredaktor Aktualít, kde Kuciak pracoval, tvrdí, že "Kuciak bol nebezpečnejší ako polícia a Marian Kočner si to uvedomoval".

K fotografiám sa pre Denník N vyjadril právny zástupca rodiny zavraždenej Martiny Kušnírovej Roman Kvasnica. „Pokiaľ som mal možnosť vidieť fotografie, ktoré súviseli so sledovaním Jána Kuciaka, považujem za málo pravdepodobné, že tieto mali zabezpečovať kompromitujúce skutočnosti, pretože fotografie zachytávajú jeho bežný život a neobsahujú žiadne kompromitujúce skutočnosti."

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovu zavraždili 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Za hlavný motív vraždy označila polícia prácu novinára. Na jeseň minulého roka polícia obvinila v prípade úkladnej vraždy štyroch ľudí: Tomáša Szabóa, ktorý je podozrivý z vraždy , Miroslava Marčeka, ktorý mu mal robiť vodiča, Alenu Zsuzsovú podozrivú z objednania vraždy a Zoltána Antdruskóa, ktorý mal vraždu sprostredkovat.

Prečítajte si tiež: