Po tom, ako súd vylúčil verejnosť, pokračoval v pojednávaní. To trvalo vyše troch hodín, počas ktorých nikto z prítomných netušil, čo sa deje za zatvorenými dverami pojednávacej miestnosti.

Po začiatku obednej prestávky pred novinárov predstúpil právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic. „Senát rozhodol, že strany nesmú informovať o veciach, ktoré boli predmetom výsluchov, pre ktoré verejnosť bola vylúčená, a to bude rešpektovať. Mal som iný právny názor na vylúčenie verejnosti, stále mám, no rozhodnutie senátu rešpektujem,“ povedal novinárom hneď v úvode. Taktiež ich varoval, že nebude informovať o veciach, ktoré sa za zavretými dverami pojednávali. „Dozvedeli sme sa niečo nové,“ povedal novinárom, no nešpecifikoval, o čo išlo. Znalci sa podľa neho v plnej miere pridržiavali svojich vypracovaných posudkov.

Lipšic sa vyjadril aj k chýbajúcemu posudku ďalšieho z obžalovaných - Mariana Kočnera. Ešte pri predbežnom prejednaní obžaloby požiadali o doplnenie. „Je to kvôli tomu, aby mal súd znalecký posudok v prípade udelenia trestu doživotia,“povedal. Podľa neho viacero obžalovaných spĺňa podmienky na tento trest. Nekonkretizoval však, že ktorí.

Druhé pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na snímke je Marián Kočner.
Druhé pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na snímke je Marián Kočner.
Zdroj: MATEJ KALINA

Neskôr ozrejmil, že na udelenie doživotného trestu musí byť splnených viacero podmienok. „Jednou z nich je, že nie je nádej, aby došlo k náprave obžalovaného trestom kratšieho trvania,“ uviedol. Vysvetlil, že jedným z podkladov takéhoto záveru sú práve posudky z oblasti psychológie a psychiatrie. Lipšic dal preto ešte na predbežnom prejednaní obžaloby návrh na dodatočný znalecký posudok aj u obžalovaného Mariana Kočnera, ktorý sa nechcel nechať vyšetriť psychológom Antonom Heretikom. Súd o návrhu zatiaľ nerozhodol.

Prečítajte si tiež: