Pred niekoľkými dňami sa polícia vrátila na miesto činu kvôli rekonštrukcii brutálnej dvojnásobnej popravy, z ktorej sú obivnení piati - ako objednávateľ Marián Kočner, sprostredkovatelia Alena Zsuzsová a Zoltán Andruskó a vykonávatelia Tomáš Szabó a jeho bratranec Miroslav Marček. 

Polícia sa donedávna domnievala, že strelcom bol Szabó a že ako prvú zastrelil Martinu, ktorá bola v kuchyni a následne Jána, ktorého telo ležalo na schodoch do pivnice. No Marček sa nedávno priznal, že to bol on, kto strieľaľ. Práve kvôli jeho priznaniu sa policajti znova vrátili na miesto vraždy, do spoločného domu Jána a Martiny aj s Marčekom. A ten vyšetrovateľom povedal, že ako prvého zastrelil novinára. Sedí to s predtuchou Zlatice Kušnírovej, ktorej nepasovala verzia polície a stále opakovala, že ako prvý musel ísť Janko: “Furt tvrdím, že prvý išiel na druhý svet Janko a až potom Martina,” vravela nám viackrát. Podľa nej kat najprv zlikvidoval silnejšieho, lebo Janko bol mocný chlap a keby videl, že je Martina v ohrození, bol by ju bránil, keďže ju mal veľmi rád. 

Po utorkovej rekonštrukcii sa budú zrejme robiť nové znalecké posudky.
Po utorkovej rekonštrukcii sa budú zrejme robiť nové znalecké posudky.
Zdroj: MATEJ KALINA

Ešte aj vlani na vyšetrovacom pokuse toto vravela policajtom, no tí iba krútili hlavou. A Marček teraz potvrdil aj ďalšiu jej verziu, že na svojej obete čakal v malej prístavbe pri rodinnom dome. Zlatica od prvej chvíle dookola verklikovala, že vrah na svoje obete čakal v letnej kuchyni: “Ja na tom mám ciťak. Bol v letnej kuchyni, odtiaľ ich sledoval, mal ich na dlani. Stále mi tvrdia, že tam nebol, lebo nenechal po sebe DNA. Veď nenechal, takýto nájomný vrah presne vedel, čo môže a čo nie. Keď sa rozdelili, vošiel dnu. Oni sa nezamykali, darmo vraví, že zaklopal.  Vošiel, vyvolal pozornosť a Janko išiel ako prvý, lebo bol v pivnici, ktorá je bližšie ku vchodovým dverám.”

 

Advokátov do domu nevpustili

 

Na rekonštrukciu nešla, lebo by ju psychicky ani zdravotne nezvládla: “Ale až by som chcela vedieť, kde v tej letnej kuchyni stál, či tam, kde ja som ukazovala. Všetci na mňa vtedy, že tam nemohol byť, lebo by zanechal stopy DNA. Ale už len z laického pohľadu, keď idem vraždiť, tak nebudem kýchať, fajčiť, ale stojím tam ako puk a ani sa nehnem. A nie to ešte taký vybitý, ktorý vie, čo a ako.”

Nepasuje jej však Marčekove tvrdenie o rane istoty do hlavy, keďže sa žiadna rana v hlave obete nenašla. “Načo by to robil, keď ho strelil do hrude a videl zjavne, že je mŕtvy, krv pod ním,” zamýšľa sa. Napadla jej aj taká myšlienka, či je skutočne Marček tým vrahom a či ho len niekto neprinútil vydieraním priznať sa. “Nesedí jeho vyjadrenie s miestom zastrelenia Janka s tým, že ho našli na schodoch. Mŕtvy sa nemohol vrátiť na schody. Veď ako?”spytuje sa sama seba. 

Netrpezlivo čaká, kedy sa dozvie ďalšie podrobnosti z rekonštrukcie. Právnych zástupcov rodín totiž do domu nevpustili. “To je tiež divné, naše zákony sú postavené na hlavu ako aj celá republika. Tak advokáti obvinených, tých, ktorí nám spôsobili škodu, tam byť mohli a advokáti poškodených nie a museli byť za bránou. Nemohli tak ani nič namietať,”zúri. 

 

Motív jej nedá spávať

 

Stále si myslí, že motívom vraždy nebol ten posledný článok o ktorom vedeli aj jeho spolupracovníci: “Ja furt vravím, že on musel do niečoho pred smrťou zabrdnúť a naďabiť na stokrát väčšie svinstvo o akom už vieme a chceli ho preto umlčať. Kto vie, čo tam ešte bude. Možno sa dozvieme z Kočnerovho mobilu, ktorý teraz odšifrovali experti z Europolu.”

Poukazuje aj na to, koľko špiny sa prevalilo od vraždy. A ulica už utíchla. Vraví, že keby vedela ako, sama by zorganizovala protestné zhromaždenia: “Lebo mocní sa len toho boja. Janko napísal desiatky článokov a nikto s tým nič nerobil, neriešil. To až muselo tak ďaleko zájsť, že zomreli dvaja nevinní? Je to choré! A je to chyba nás všetkých!”

Prečítajte si tiež: