Miroslav Marček je obvinený z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Polícia už od apríla preveruje jeho tvrdenia o priebehu a vykonaní vraždy. Podľa informácií TV JOJ sa Marček polícii zveril aj s tým, prečo sa vlastne rozhodol vypovedať. Na otázku dozorového prokurátora - prečo sa Marček rozhodol priznať - mal údajný vrah odpovedať približne takto : "Ja si myslím, že rodina si zaslúži vedieť, čo sa stalo, ako sa to stalo a kto to spravil." 

Marčekove priznanie sa k úkladnej vražde dvoch mladých ľudí však pre políciu stále dostačujúce nie je. Vyšetrovatelia Marčekove opisy preverujú pomocou dôkazov, ktoré zaistili buď na mieste činu alebo mimo neho. Marčekove priznanie má však nezrovnalosti. To však stále analyzujú znalci balistiky a súdni lekári.

Rekonštrukcia vraždy Jána Kuciaka - NAKA vchádza do mu Jána Kuciaka
Rekonštrukcia vraždy Jána Kuciaka - NAKA vchádza do mu Jána Kuciaka
Zdroj: Karol Farkaš
Nezrovnalosti v Marčekovej výpovedi

Výpoveď Marčeka nie je jednotná v tom, koľkými strelami mal zasiahnuť novinára. Nesedí počet nábojníc ani zástrelov. Údajný vrah totiž tvrdí, že Jána Kuciaka zasiahol najprv do hrude, no potom mu mal dať ešte ranu istoty. Lekári však žiaden iný zásah okrem hrudníka na tele zavraždeného novinára nenašli. Podľa jeho slov na Martinu vystrelil len raz, čo aj sedí. "Tam, kde som mieril, som aj trafil. Videl som aj patologickú správu a neviem si to vysvetliť. Otvor po projektile som nevidel. Vystrelil som trikrát," prezradil Marček. 

Záhadná otázka

Marček si spoločne s prokurátormi nevedia vysvetliť jednu záhadnú vec. Jeho podomácky upravená vražedná zbraň s tlmičom by musela vystreliť totiž naraz dva náboje, potom jeden a ešte raz. No ale posledný výstrel vyletel bez toho, aby strela vyšla von. Jedine takto by sa dala odôvodniť Marčekova údajná rana istoty. Túto záhadu si však nedokáže predstaviť ani špecialista na predaj zbraní Frntišek Gajdoš. "Ak by bola v zbrani zaseknutá strela a vystrelíte ďalší náboj, s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k vážnemu poškodeniu, až k devastácii hlavne. Je potrebné dodať, že ak sa náboj zasekol v hlavni, tak pravdepodobne z dôvodu, že bol slabý, lebo upravovali jeho náplň."

Obvinený Miroslav Marček na rekonštrukcii vraždy Kuciaka.
Obvinený Miroslav Marček na rekonštrukcii vraždy Kuciaka.
Zdroj: Matej Kalina
Bola to vražda na 2. pokus

Marček taktiež vysvetlil, prečo sa on zhostil úlohy strelca a jeho bratranec bol šofér. Podľa jeho slov žiadny plán nemali a jednoducho to tak vyšlo. Alenu Zsuzsovú, ktorá mala byť spoločne s Marianom Kočnerom objednávateľka vraždy, nepoznal, Kočner mu bol známy len z médií. Informáciu, že vražda má byť vykonaná pre nejakého Rusa a suma, ktorú za ňu dostanú, mu mala byť známa od sprostredkovateľa Zoltána Andruskóa. 

Vraždu však vykonali až na druhý pokus. Dôvodom malo byť to, že Martina bola neustále doma pri Jánovi. Andruskó to ale súril. Marček ani v osudný večer neplánoval zavraždiť Martinu. To, prečo tak nakoniec urobil, vysvetľuje vyšetrovateľom prípadu približne takto: "Ja som sa snažil predísť zabitiu tej ženy. Keď odišla na WC, zabúchal som na dvere. Keď Ján Kuciak otvoril, strelil som mu do hrude. A ako pootvoril dvere, uvidel som, že tam stojí aj Martina Kušnírová."

Rodiny zavraždených policajným vyšetrovateľom dôverujú. Rozpory však objasnia až znalci.

Mohol by vás zaujímať: