Kuciakovci ani Zlatica Kušnírová o liste nechceli prezradiť detaily. Prekvapilo ich, že táto informácia prenikla na verejnosť. Keď už však to bolo vonku, Zlatica prezradila iba svoje pocity, ako to všetko vníma. 

 


Pisateľ totiž rodiny žiada o odpustenie a vyjadruje ľútosť nad svojim skutkom. “Toto sa nedá odpustiť. Lebo to nebol neúmyselný čin ani nešťastná náhoda. Ale vopred naplánovaná brutálna poprava. Nezabili nám mačku alebo psa, ale naše milované deti - to najcennejšie, čo sme mali! Teraz sme sa mohli s nimi radovať, mohli mať dokončený dom, bábätko a my by sme sa s nimi tešili. Namiesto toho ich oplakávame a zadúšame sa od žiaľu. A pritom nerobili nič zlé a zomreli hroznou smrťou,” reagovala mama zavraždenej archeologičky Zlatica (54).

 


List otvárala trasúcimi sa rukami, bola veľmi prekvapená, keď ho našla v schránke a uvidela odosielateľa. V ten istý deň obdržali rovnakú ručne písanú zásielku aj Kuciakovci. Nešťastní pozostalí po zavraždených odmietli prezradiť viac o dopise, nechceli povedať ani meno pisateľa. 

 

Kalkuluje?


No podľa našich informácií ide o Zoltána Andruskóa, ktorého úlohou pri ohavnom čine bolo sprostredkovať vraždu a bol to práve on, kto našiel vykonávateľov popravy. Od chvíle, kedy jeho aj ďalších jeho kumpánov zadržala pri razii polícia, spolupracuje s vyšetrovateľom a pomáha dvojnásobnú vraždu objasniť. Zrejme sa v ňom teraz pohlo svedomie, no možné je aj to, že kalkuluje a týmto krokom sa usiluje o zníženie trestu, keďže ľútosť sa pri vymeriavaní trestu berie ako poľahčujúca okolnosť. “Celú vec vraj konzultoval so svojou obhajkyňou,”  dozvedeli sme sa od nášho zdroja. 

 


Ospravedlňujúce slová a vyjadrenie ľútosti adresoval rodinám po 7 mesiacoch od jeho zadržania. Ich adresy nemusel náročne zháňať, keďže ide o poškodené osoby a ich výpovede s osobnými údajmi sú vo vyšetrovacom spise. A jeho list písaný z basy ani neprešiel kontrolou. “Nie je v kolúznej väzbe, takže jeho korešpondencia nie je kontrolovaná,” dodal náš zdroj. 

 

 

 

Ako sú na tom väzni s Iistami? 

Výkon práva obvineného odosielať a prijímať korešpondenciu, balíky a poukazy poštového platobného styku počas výkonu väzby obvineného zabezpečuje v jeho mene ústav. V zmysle zákona o výkone väzby má obvinený právo prijímať a na vlastné náklady odosielať korešpondenciu bez obmedzenia. 

No väzeň, ktorý má súdom nariadenú kolúznu väzbu a teda má sťažené podmienky, smie prijímať a odosielať poštu iba prostredníctvom polície alebo súdu. Okrem korešpondencie so svojim obhajcom, prezidentom, Národnou radou, Úradom vlády, ministerstvom spravodlivosti, generálnym prokurátorom, verejným ochrancom práv, políciou či súdom. Riaditeľ väznice má právo nahliadnuť do korešpondencie obvineného a oboznámiť sa s jej obsahom. 

Prečítajte si tiež: