Marián Kočner mohol z väzby volať piatim ľuďom. Podľa portálu Aktuality.sk si vybral aj bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Tótha. Teraz vyšlo najavo, že Zbor justičnej a väzenskej stráže mohol ich hovory nahrávať.

No a keďže je Kočner iba vo vyšetrovacej, a nie v kolúznej ako žiadal prokurátor, môže telefonovať aj prijímať návštevy. Prístup k internetu vo väzbe nemajú,  môžu však pozerať televízor. „Každý obvinený, okrem obvineného v kolúznej väzbe, môže telefonovať piatim osobám, ktorých mená nepodliehajú žiadnemu schvaľovaciemu procesu. Ide teda o zákonné právo obvineného, na ktoré sa nevzťahujú žiadne zákonné obmedzenia, prirodzene okrem počtu osôb,“ uviedol hovorca Zboru justičnej a väzenskej stráže Adrián Baláž.

Podľa neho obvinení majú vo väzbe identifikačné čipové karty s fotkou a čiarovým kódom. Práve s nimi môžu z telefónneho automatu v zariadení volať na päť vybraných čísel. „Telefónne zariadenie je umiestnené v ubytovacej časti ústavu spravidla na chodbe, pričom v rámci zlepšovania dostupnosti telefonického kontaktu sa postupne v niektorých ústavoch tieto zariadenia umiestňujú už aj vo vychádzkových dvorcoch, prípadne na celách alebo izbách,“upresnil Baláž. Zákon hovorí o minimálne dvoch dvadsaťminútových telefonátoch za mesiac. V skutočnosti ich však môže byť výrazne viac, čo potvrdzuje aj Baláž: „Pokiaľ ide o samotnú frekvenciu telefonovania, táto je v zákone stanovená len ako minimálna, pričom obvinený môže telefonovať aj častejšie." Dodal, že zo zákonného oprávnenia zboru, respektíve ústavov, vyplýva, že tieto môžu monitorovať a zaznamenávať obsah telefonického hovoru obvineného za účelom plnenia úloh na úseku boja proti terorizmu a organizovanému zločinu. Nahrávať môžu aj vtedy, keď chcú zabrániť mareniu účelu výkonu väzby, alebo za účelom odhaľovania a objasňovania trestných činov.

Kódom bolo slovo veštica?

Zaujímavé je, komu všetkému mal Kočner telefonovať. Podľa Denníka N k nim patril aj bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth. Nedávno preniklo na verejnosť podozrenie, že práve jeho platil Marián Kočner, aby preňho sledoval novinárov - aj Jána Kuciaka. Navyše mal byť spojkou medzi podnikateľom a Alenou Zsuzsovou, ktorú polícia pred niekoľkými týždňami obvinila z objednávky vraždy investigatívneho novinára. „Kočner podľa Tótha chodil za vešticou, ktorú mu dohadovala práve Zsuzsová. Cez Tótha, ktorému Kočner stále telefonoval z väzby, mu potom Zsuzsová odkazovala, čo hovorí veštica na jeho budúcnosť,“ napísal denník N.

Kočner mal mať so Zsuzsovou blízky vzťah. Dokonca jeden z obvinených v kauze smrti novinára, Zoltán Andruskó, mal vypovedať, že práve podnikateľ bol skutočným objednávateľom vraždy.

Podľa portálu Aktuality.sk sú však reči o tom, že sa Kočner radil s vešticou, nepravdepodobné. „Určite vedel, že sa rozhovory nahrávajú. To sú kódy, ktoré niečo znamenajú. Stopercentne obe strany vedia, čo to znamená a čo majú na základe toho urobiť,“vyjadril sa pre Aktuality.sk bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok.

Nahrávky si môže vyžiadať polícia

Ak sa vyšetrovací tím v kauze vraždy teraz rozhodne o nahrávky ich hovorov požiadať, mal by ich dostať. Podľa zákona ich väznica musí archivovať dvanásť mesiacov. „Vykonané záznamy o obsahu telefonického hovoru je Zbor väzenskej a justičnej stráže oprávnený vydať na základe písomnej žiadosti, napríklad aj orgánom činným v trestnom konaní,“ spresnil Baláž.

Peter Tóth iste bude pre vyšetrovací tím zaujímavým zdrojom informácií. Podľa Denníka N sa totiž sám prihlásil polícii, keď  zadržali Zsuzsovú a ostatných obvinených v kauze dvojnásobnej úkladnej vraždy. Údajne priznal, že pre Kočnera sledoval pred vraždou nielen Kuciaka, ale aj reportéra Aktualít Mareka Vagoviča, reportéra SME Adama Valčeka, šéfredaktora časopisu .týždeň Štefana Hríba a redaktorku Denníka N Moniku Tódovú. 

Celému nahráva aj fakt, že Najvyšší súd už v uznesení o vzatí obvinených do väzby napísal, že profil Jána Kuciaka pre vrahov musel nachystať profesionál – novinár alebo policajt z tajných služieb. No Tóth sa pre médiá uviedol, že v spise výpoveď s jeho menom a podpisom nie je. 

Mohlo by vás zaujímať: