Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil rozhodnutie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý zamietol sťažnosť podnikateľa Mariana Kočnera voči obvineniu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Informoval o tom jeho obhajca Marek Para.

Čižnár rozhodol 29. júla, a to o mimoriadnom opravnom prostriedku. Parovi bolo rozhodnutie doručené v piatok a ÚŠP 7. augusta. Marianovi Kočnerovi bolo uznesenie doručené do Ústavu na výkon väzby (ÚVV) v Leopoldove rovnako v piatok. "Vyšetrovatelia tímu poškodeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej evidentne porušili práva Mariana Kočnera, keď mu znemožnili odôvodniť sťažnosť v prípade dvojnásobnej vraždy," zdôraznil pre TASR Para.

Z uznesenia vyplýva, že je potrebné, aby prokurátor ÚŠP opätovne rozhodol o sťažnosti voči marcovému obvineniu s tým, že Marian Kočner a jeho obhajca majú právo ju v primeranej lehote odôvodniť. Vyšetrovateľ umožnil medzičasom Marianovi Kočnerovi oboznámiť sa s vyšetrovacím spisom. Na odôvodnenie sťažnosti dostal lehotu desať dní od doručenia výzvy. "Je to príliš krátka lehota a budem žiadať o jej primerané predĺženie,"avizoval Para.

Obhajca obvineného a aj obžalovaného (v kauze televíznych zmeniek) Para podal 2. mája na GP SR mimoriadny opravný prostriedok voči rozhodnutiu ÚŠP, ktorý predtým zamietol sťažnosť podnikateľa vo veci obvinenia v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice.

O mimoriadnom opravnom prostriedku mal rozhodovať generálny prokurátor Čižnár, a to v lehote do polroka. Od mája do vyššie spomínaného rozhodnutia koncom júla poverený prokurátor GP SR študoval rozsiahly spisový materiál. Parovi podľa jeho slov nebolo umožnené nahliadnuť do spisu, a to mu "znemožnilo efektívne odôvodniť sťažnosť voči obvineniu".

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE >>>