Stovky rodín v Humennom sa strachujú o prácu! Sú na nútenom voľne doma, avšak nie pre koronavírus, ale pre praktiky miestnej firmy. Okolo dvesto z nich preto prišlo napriek zákazu zhromažďovať sa pred humenský mestský úrad.

Nazúrení Humenčania bez okolkov hovoria o vydieračských mafiánskych praktikách veľkopodnikateľa, ktorý stojí za Priemyselným parkom Chemes v Humennom. Prenajíma priestory aj firme Nexis, ktorá nespokojných ľudí zamestnáva, a dodáva jej energie a niekoľko druhov médií potrebných k výrobe.

Vyše 400 zamestnancov Nexis Fibers z Humenného, živiteľov rodín, je nútene doma kvôli zastaveniu výroby z dôvodu, že im Priemyselný park Chemes zastavil dodávku energií. Prišli ukázať svoj hnev pred mestský úrad, kam mali prísť rokovať zástupcovia firiem.
Vyše 400 zamestnancov Nexis Fibers z Humenného, živiteľov rodín, je nútene doma kvôli zastaveniu výroby z dôvodu, že im Priemyselný park Chemes zastavil dodávku energií. Prišli ukázať svoj hnev pred mestský úrad, kam mali prísť rokovať zástupcovia firiem.
Zdroj: Ingrid Timková

A práve v tom je jablko sváru. Chemes totiž firme Nexis vypol dodávku niektorých médií - napriek predbežnému opatreniu súdu, ktorý mu takto konať zakázal. Chemes sa bráni, že Nexis riadne za energie neplatí. Nexis zas tvrdí, že platí, dokonca vopred, ale že im Chemes neoprávnene zvyšuje cenu až trojnásobne oproti trhovým cenám.

Preto museli výrobu zastaviť a hrozí hromadné prepúšťanie a zánik firmy. “Výšku cien stanovil súdny znalec,” zareagoval predseda predstavenstva Chemes Vladimír Skoupil, keď sme sa ho pýtali na základe čoho určujú ceny neregulovaných energií pre Nexis. 

Predbežné opatrenie humenského súdu.
Predbežné opatrenie humenského súdu.
Zdroj: archív Z. J.

Na otázku odpovedal ešte pred tým, než vstúpil do budovy humenského mestského úradu, kam šiel na rokovanie so zástupcami Nexisu. Lenže zúriaci dav ho vypískal, strpieť musel pokriky: “Fuj! Hanba! Zlodeji!” Dostal sa aj do slovnej potýčky s viacerými zamestnancami. Nepomohlo mu, že pred vstupom do dverí úradu sa ešte pohŕdavo otočil k ľuďom. 

Nezastavil ich ani koronavírus

Na rokovanie prišiel aj majiteľ Nexisu, český podnikateľ Ivo Bezloja. Keď ho uvideli jeho podriadení, nadšene mu tlieskali, ďakovali a vyjadrovali podporu. Niektorí z nich začínali pracovať ešte v bývalom Chemlone, ktorá sa zo štátneho podniku transformovala na Nexis. Bezloja sa tu rozhodol investovať, okradol ho jeho partner, ktorý skončil za ekonomické podvody za mrežami. Po dlhých a komplikovaných sporoch sa podarilo Bezlojovi firmu získať späť. Lenže musel znova zainvestovať, lebo pre kroky jeho bývalého partnera hrozil Nexisu konkurz. “A teraz sa na scéne sa objavil miestny „veľkopodnikateľ“, ktorý sa rozhodol, že chce Nexis pre seba,” vraví bez servítky Bezloja. 

Podľa neho to začalo uplatňovaním fiktívnych nárokov a nátlakom na ceny neregulovaných energií za dvoj aj trojnásobne vyššie ako ceny ako u konkurencie. A pri veľkom množstve potrebných energií tak ide o obrovskú sumu navyše, čo má dopad na cenu produktov a  neschopnosť udržať sa na trhu. Preto sa Nexis obrátil na súd a ten14. apríla prikázal predbežným opatrením dodávať Nexisu priebežne a nerušene energie a iné médiá. O tri dni Chemes obmedzil dodávku niektorých médií. “Naši právnici teraz vyhodnocujú súdne rozhodnutie,”uviedol Skoupil. Na poznámku, že ho majú rešpektovať, zareagoval zopakovaním tej istej vety. Viaceré žaloby a sťažnosti Chemesu na Nexis a Bezloju súdy u nás i vo Švajčiarsku zamietli. 

FOTO Z PROTESTU A VYJADRENIA ZAMESTNANCOV SI MÔŽETE POZRIEŤ V GALÉRII. 

Dohodli sa, že sa pokúsia dohodnúť

Okrem neúspešných spomínaných žalôb Chemesu na Nexis vypnutiu energií predchádzalo, podľa Bezloju, trvalé znemožnenie vstupu do areálu zamestnancovi za údajné porušenie zásad slušného správania, ten nakoniec po mnohých mesiacoch radšej sám požiadal o skončenie pracovného pomeru. Čelili aj vyhadzovaniu zamestnancov z výrobnej haly uprostred pracovnej zmeny, po tme a za asistencie SBS či obmedzovanie dovozu stravy. Tieto slová potvrdili aj samotní zamestnanci. “Toto nie je prvá firma, ktorá by mala kvôli pánovi veľkopodnikateľovi skončiť. Už raz jednej zastavil energie, stuhol im polymér v strojoch, ľudí nepustil cez bránu do areálu. Toto je banánová republika, Kongo je oproti tomuto nič,” vravel nahnevane Juraj (59). 

Fiktívne dlhy?

Piatkové rokovanie skončilo bez konkrétneho výsledku s tým, že sa pripraví návrh dohody a konečný verdikt bude vynesený v pondelok. No hoci Nexis dohodu pripravil, narazili na odpor Chemesu. Ten totiž tvrdí, že Nexis má voči nemu dlhy vo výške 6,6-miliónov eur. "Sú to klamstvá. Máme voči Chemesu iba záväzky spred povolenia reštrukturalizácie (2016), ktoré si Chemes prihlásil a Nexis ich priebežne a v súlade s reštrukturalizačným plánom spláca, všetky splatné splátky boli uhradené. Inak Nexis ani postupovať nemôže, pretože by Chemes nezákonne a protiprávne zvýhodnil oproti iným veriteľom," uviedol riaditeľ Nexisu Ján Kučeravý. Podľa neho zvyšok predstavuje fiktívne pohľadávky Priemyselného parku Chemes zo žalôb zamietnutých súdmi a pohľadávky z titulu odberu nižšieho objemu energií v tomto roku, ako boli predpokladné pred pol rokom, ktoré nemá Nexis povinnosť odoberať s ohľadom na krízu vyvolanú koronavírusom, teda okolnosťami vyššej moci. "Nemáme voči Chemesu žiadne finančné záväzky po lehote splatnosti. Naopak, Nexis Chemesu zaplatil za roky 2019 a 2020 za energie a médiá spolu o 1-milión eur viac, ako odobral," dodal Kučeravý. Keďže nedospeli k dohode, nahlásil na úrade práce hromadné prepúšťanie, ktoré sa týka všetkých 400 zamestnancov.