Sudca Okresného súdu Bratislava I včera na neverejnom pojednávaní rozhodol o útekovej väzbe. „Z dôvodnej obavy, že by obvinený mohol utiecť alebo sa vyhýbať trestnému konaniu,“ vysvetlil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Obvinený aj prokurátor podali proti rozhodnutiu sťažnosť. Takže definitívny verdikt vynesie bratislavský krajský súd.

Nishita priviedli na súd v putách. Mal spútané ruky aj nohy. Sprevádzalo ho množstvo ozbrojených kukláčov. Celý čas pôsobil skľúčene a pozeral do zeme. Na otázky novinárov neodpovedal. Podľa prokurátora pred sudcom obvinený vypovedal. To, či priznal vinu, však nekomentoval.

Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ Nishit tvrdil, že v osudný večer bol taký opitý, že na útok si nepamätá. Po zadržaní mu však namerali niečo vyše 1,1 promile, čo ani podľa odborníkov nie je až taký vysoký stupeň opitosti. Po pár dňoch Nishit zmenil výpoveď. Podľa polície si už na napadnutie spomína.

Pri zatýkaní Nishit na výzvy v slovenčine nereagoval. Zaráža to o to viac, že od roku 2015 má naše občianstvo a jeho manželkou je Slovenka. Navyše ak chce cudzinec získať naše občianstvo, jednou z podmienok jeho udelenia je aj preukázanie znalostí slovenského jazyka. „Slovenské štátne občianstvo je teda možné udeliť žiadateľovi, ak preukázal ovládanie slovenského jazyka slovom aj písmom. Taktiež musí preukázať všeobecné znalosti o Slovenskej republike,“ informuje stránka ministerstva vnútra.

Na výzvy polície v slovenčine však Nishit nereagoval a správal sa agresívne. „Boli dané výzvy aj v anglickom jazyku, pretože osoba sa tvárila, akoby slovenčine nerozumela,“ potvrdil prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. „Niekto musel súhlasiť s udelením občianstva, to však nie je naša záležitosť. Je však pravda, že obvinený má právo na tlmočníka a to využil,“ povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Michal Šúrek.

Nishit mal počas útoku pri sebe nielen nôž, ktorým podľa polície podrezal Braňa, ale aj kovový boxer, ktorého použitie je u nás zakázané a trestné. Obvinenému mužovi hrozí 20 až 25 rokov za mrežami. Okrem Braňa zaútočil aj na jeho ukrajinského kamaráta (33), ktorého zranil na tvári. Zranenému namerali 1,48 promile alkoholu. S napadnutou dvojicou bol aj Slovák, ktorý vyviazol bez zranení a alkohol mu nenamerali.

Uväznený Nishit u nás študoval. Zoznámil sa so Slovenkou Luciou, s ktorou sa v roku 2004 oženil v Indii. Tam dvojica žila tri roky. U nás obaja pracujú pre nadnárodnú IT spoločnosť, Nishit vo funkcii projektového manažéra.