Zbrojí neznámy páchateľ armádu?

Trenčianske múzeum disponuje viac ako 175 000 zbierkovými predmetmi. Po nástupe Petra Martiniska na miesto riaditeľa boli vydané prvé príkazy na odborné revízie zbierok. Závery takmer dvojročnej kontroly sú šokujúce. „Nenachádza sa tu minimálne 248 kusov zbierkových predmetov. Počet sa môže ešte zmeniť, nepredpokladáme, ale markantné zvyšovanie alebo naopak znižovanie tohto počtu,“ prezradil zástupca riaditeľa Trenčianskeho múzea Tomáš Michalík. Kým niektoré zbrane podľa jeho slov môžu chýbať už niekoľko rokov, iné zmizli len po digitalizáci z roku 2013. Škoda sa podľa neho jednoznačne vyčísliť nedá, keďže zmizli veľmi hodnotné súčasti hmotného kultúrneho dedičstva. „Nie je však vylúčené, že pôjde o škodu veľkého rozsahu a to o 133 000 eur,“ upresnil T. Michalík a dodal, že veľkým rizikom môže byť aj to, že väčšina zbraní je funkčná, alebo ľahko sfunkčniteľná.

Nedoceniteľné na čiernom trhu

Múzeum po výsledkoch revízie okamžite podalo trestné oznámenie. Ako potvrdil vedúci revíznej komisie Libor Bernát, po dvojročnej kontrole zistili, že im chýba 84 pušiek, 13 samopalov, 14 revolverov, 1 guľomet a množstvo sečných zbraní. „Toto množstvo je enormné a absolútne sme takéto počty neočakávali,“dodal T. Michalík. Zmiznuté zbrane pochádzali od konca stredoveku až po 20. storočie. Podľa vedúceho oddelenia odborných činností Trenčianskeho múzea Vladimíra Pinďáka sa medzi stratenými zbraňami nachádzali aj vzácne sečné zbrane zdobené slonovinou či perleťou, mnohé z čias Osmanskej ríše. To, ktorá zbraň je najcennejšia, si však povedať netrúfli. „Hodnota týchto predmetov je ťažko definovateľná. Aj keď nie som na to odborník, o takéto zbrane by bol určite na čiernom trhu obrovský záujem, pretože majú veľkú hodnotu. V múzeu v evidencii sú uvedené staré hodnoty zo 60. – 70. rokov 20. storočia pohybujúce sa v hodnote do 1000 Kčs za kus. Dnes je ich cena podstatne vyššia a už nezodpovedá hodnote určenej v minulosti v čias komunizmu. Na internetovom trhu sa napr. hodnota jataganov pohybuje od 600 cez 1000/2000 dolárov,“prezradil V. Pinďák a dodal, že čo sa týka pištolí a pušiek ich hodnota sa odvíja od druhu a datovania.

Toto nie je prvá krádež

Trenčianske múzeum sa s ukradnutými predmetmi zo svojich depozitárov nestretlo po prvýkrát. Už štvrtý rok prebieha súdny spor s bývalou zamestnankyňou, ktorá je obžalovaná z krádeže vzácneho Bazovského obrazu v hodnot niekoľko desiatok tisíc eur. Tá je obvinená aj z krádeže vzácnych foriem na modrotlač. V najnovšom trestnom oznámení sa hovorí o tej istej bývalej zamestnankyni. Svoju domnienku vedenie múzea podkladá nálezom fotografií, ktoré boli získané z počítača po skončení pracovného pomeru a na ktorých sú vyobrazené tie iste zbrane, ktoré chýbajú. Zároveň prebiehajú revízie aj iných zbierkových predmetov. Podľa zdroja blízkeho múzeu, je už teraz zrejmé, že chýba niekoľko tisíc kusov vzácnych mincí.

Múzeu chýba:

 

-  84 kusov pušiek a hlavní

- 12 kusov samopalov a jedna hlaveň

- 1 kus guľomet a 1 kus ťažký guľomet DS – 39

- 1 ks podstavec na guľomet Hotchkiss vz. 1914

- 6 kusov signálnych pištolí

- 14 kusov revolverov

-  21 kusov perkusných pištolí

- 7 kusov automatických pištolí

- 2 kusy flobertkových pištolí

- 7 kusov mečov

-  4 kusy nožov, dýk a tesákov

- 4 kusy sekier

- 4 kusy halapartní, oštepov a kopijí

- 3 kusy palcátov

- 58 kusov šablí – jatagánov

- 16 kusov bodákov

- 2 kusy plynových masiek