Keď vybuchla v piatok na Sídlisku III v Prešove jedna z bytoviek, na ulici zavládol chaos. V paneláku sa nachádzali ľudia, ktorí potrebovali okamžitú pomoc. Z ich bytov ostali len trosky a ruiny, všetky ich osobné veci zhoreli a to, čo sa zachránilo, znehodnotila voda z hasičských hadíc, ktorá v decembrovom počasí zamrzla.

Z bytov sa podarilo zachrániť niekoľko ľudí, ktorí stáli na okraji ich zničených bytov a čakali na pomoc. Iný východ ako pomocou hasičských rámp nebol, keďže pri výbuchu sa zrútilo celé schodisko. Na jeho mieste ostala len mohutná diera. Panelák už navyše nemá ani strechu, takže cez ňu vidieť oblohu. Na mieste natočili zábery lipanskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru.

V bytovke podľa doterajších informácií zahynulo sedem osôb, pričom ôsma je stále nezvestná. Hľadať ju majú zajtra ráno za pomoci kynológov, keďže vizuálne bolo pre hasičov nemožné ju nájsť.

Na večernom zasadnutí krízového štábu sa rozhodovalo, čo bude ďalej so zničeným panelákom. Statici sú naklonení názoru, že bytovka by sa mala zbúrať celá, no oficiálne stanovisko bude známe až po vypracovaní posudkov.

Hasiči z horiaceho paneláku zachraňovali každého, kto obrovský výbuch prežil.
Hasiči z horiaceho paneláku zachraňovali každého, kto obrovský výbuch prežil.
Zdroj: Facebook/Patrik Minar

Desivé fotografie z miesta výbuchu si môžete pozrieť TU.

Pri výbuchu sa taktiež zranili desiatky obyvateľov, v bytovke bývalo približne 220 ľudí. Všetci prišli o strechu nad hlavou, prichýliť ich musela rodina alebo ochotní dobrovoľníci, ktorí ponúkli ubytovanie zadarmo. 

Pre obete výbuchu bola zriadená aj oficiálna zbierka, na ktorú môže prispieť ktokoľvek. Ide o transparentný účet mesta Prešov s číslom SK90 7500 0000 0040 0859 1229. K platbe treba uviesť variabilný symbol 6122019. 

Výbuch okrem iného poškodil aj okolité bytovky, ktoré majú rozbité okná, vchodové dvere, ale aj pokrivené podlahy či popraskané omietky. Mnoho z týchto obyvateľov muselo byť z bezpečnostných dôvodov evakuovaných, niektorí z nich sa mohli vrátiť už dnes večer, ostatní, ktorí bývajú bližšie smerom k miestu výbuchu, musia ešte čakať. V panelákoch bola odstavená elektrina aj plyn, zajtra sa v bytoch budú vykonávať kontroly.

Mohlo by vás zaujímať: