Kto čakal akčné scény s pristávajúcimi vrtuľníkmi, vojakmi s naostro nabitými zbraňami a s nervóznymi osadníkmi, musel byť sklamaný. Testovanie na uzavretom futbalovom ihrisku bolo pokojné, bez kriku a hysterických scén.

Testovaní vchádzali do areálu po dvoch, vyfúkali si nosy, vydezinfikovali ruky, poskytli osobné údaje a nasledoval samotný odber z hrdla i nosa. Odberové tampóny umiestňovali do sterilnej skúmavky, tie uložili v chladničke a nasmerovali do laboratória. „V pohode, nič výnimočné,“ potvrdil Marián (29), ktorý sa vrátil z Anglicka.

Odber biologického materiálu v areáli futbalového ihriska v Jarovniciach (okres Sabinov), ktoré je blízko rómskej osady.
Odber biologického materiálu v areáli futbalového ihriska v Jarovniciach (okres Sabinov), ktoré je blízko rómskej osady.
Zdroj: Ingrid Timková

Viac foto z testovania v GALÉRII. 

V najväčšej rómskej osade na Slovensku - v Jarovniciach pri Sabinove - žije vyše šesťtisíc Rómov! „Tridsiati sa vrátili z cudziny, z Anglicka, Nemecka, Rakúska a Česka, kde pracovali,“ informoval starosta Florián Giňa. Podľa jeho slov, väčšina si uvedomuje, že ak sa jeden z osadníkov nakazí, do karantény pôjdu všetci, lenže ako priznáva, niektorí si myslia, že sú nesmrteľní...

Vojenský zdravotnícky tím otestoval spolu päťdesiat obyvateľov. Jeden muž odmietol testovanie, mal na to právo, keďže od jeho návratu z cudziny prešli tri týždne. „Spolupráca je bezproblémová, klobúk dole, pretože trošku sme sa obávali,“povedal Marek Demčák z Poľnej nemocnice Ozbrojených síl, ktorý je vo funkcii vedúca zdravotná sestra.

Päť dní budú teraz testovať v ďalších lokalitách, celkove ich je 33.

Život v Jarovniciach

V osade nie je zavedený vodovod, prístup k pitnej vode je obmedzený, kanalizácia neexistuje. Väčšina ľudí býva v chatrčiach, v izbe s rozmermi štyri krát štyri metre sa tiesnia viacerí členovia rodiny. Spoločne žijú deti, rodičia, starí rodiča. Na toaletu používajú iba latríny alebo priestor pri chatrči. Nie sú tu žiadne spevnené plochy, všade okolo je blato. Smetné koše chýbajú, odpadky sú porozhadzované po celej osade.

Ako to tam vyzerá? Pozrite na ďalšej strane.