21. august 2012

Eva Varholíková na maďarskej diaľnici M3 v smere do Budapešti spôsobila smrteľnú dopravnú nehodu. Po hádke s priateľom nasadla v Košiciach pod vplyvom alkoholu do svojho auta značky BMW, ktoré šoférovala rýchlosťou 165 km/h. Narazila do auta značky Fiat Punto. Jeho štvorčlenná posádka išla na žatvu k známym.

Varholíková vyviazla bez závažných zranení, hoci jej auto sa po náraze prevrátilo na kapotu. Traja ľudia z Fiatu však na mieste zhoreli. Prežila iba 54-ročná žena, ktorá utrpela popáleniny druhého a tretieho stupňa.

Expertíza Varholíkovej neskôr zistila v krvi 1,5 promile alkoholu, čo sa považuje za stav strednej opitosti. Neskôr Košičanka tvrdila, že na zadnom sedadle auta mala fľašu vodky, z ktorej sa napila až po nehode.

23. august 2012

Súd okolia Budína vzala Varholíkovú do vyšetrovacej väzby. Väzba bola stanovená na 30 dní. Verdikt ešte nebol právoplatný. Súd odmietol návrh obhajcu na domácu väzbu v luxusnom byte na nábreží Dunaja a odmietol aj prepustenie na kauciu. Súd svoj verdikt odôvodnil možnou hrozbou úteku a schovávania sa podozrivej.

23. august 2012

Umrela 54-ročná žena z auta Fiat Punto, ktorú po nehode previezli do budapešťanskej vojenskej nemocnice. Počet Varholíkovej obetí tak narástol na štyri osoby.

28. august 2012

Varholíková, ktorá čelila podozreniu zo spôsobenia nehody so štyrmi obeťami, zostala vo vyšetrovacej väzbe. Rozhodol o tom na druhom stupni Tribunál okolia Budapešti. Odvolací súd pri verdikte v prípade vodičky potvrdil rozhodnutie vyšetrovacieho sudcu na prvom stupni.

17. september 2012

Po takmer mesiaci vypovedal svedok nehody. Uviedol, že už niekoľko kilometrov pred osudnou nehodou sa dalo očakávať, že dôjde k nešťastiu. Asi desať kilometrov pred miestom havárie - pri čerpacej stanici - došlo k sporu medzi Varholíkovou a posádkou Fiata Punto pre uvoľnenie jazdného pruhu. Keď Fiat napokon prešiel do iného pruhu, druhé vozidlo ho údajne tlačilo z cesty. Aj keď sa vodič Fata sťahoval až k samotnej krajnici, BMW ho vraj nasledovalo a neustále vytváralo naň tlak, až kým nedošlo k nešťastiu.

18. september 2012

Varholíková naďalej ostáva vo väzbe, rozhodol o tom Okresný súd v Budapešti. Predĺžili jej vyšetrovaciu väzbu do 23. decembra 2013.

Varholíkovej auto skončilo prevrátené.
Varholíkovej auto skončilo prevrátené.
Zdroj: bors.hu

14. február 2013

Maďarská polícia ukončila vyšetrovanie kauzy Varholíková.

10. máj 2013

Vyšetrujúce orgány dokázali, že vodička bola pri nehode pod vplyvom alkoholu.

17. máj 2013

Varholíkovej bolo vznesené obvinenie z trestného činu spôsobenia dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu s následkom smrti viacerých osôb.

14. august 2013

Vyšetrovanie potvrdilo, že v krvi vodičky bolo v čase nehody 1,5 promile alkoholu, čo je stav strednej opitosti.

27. august 2013

Súdny proces s Varholíkovou sa začal v budove Súdu pre okolie Budapešti. Obvinená v úvode pojednávania odmietla vypovedať. Vyhlásila iba, že ani v jednom z dvoch bodov obžaloby sa necíti byť vinnou.

Tri osoby po nehode na mieste zhoreli. Štvrtá žena (54) zomrela krátko po prevoze do Budapešťanskej vojenskej nemocnice.
Tri osoby po nehode na mieste zhoreli. Štvrtá žena (54) zomrela krátko po prevoze do Budapešťanskej vojenskej nemocnice.
Zdroj: Bors.hu

21. október 2013

Varholíková neuháňala v osudnom čase po diaľnici M3 sama. Autom za ňou šiel jej vtedajší druh Lukáš Trnovský, ktorý mohol byť od nej vzdialený zhruba 30 kilometrov. Vyplývalo to zo zoznamu hovorov vo Varholíkovej mobilnom telefóne. Muž jej priebežne volal.

29. október 2013

Prezentovaním nových posudkov s analýzou nehody pokračovalo pojednávanie kauzy dopravnej nehody Slovenky Evy Varholíkovej.

19. november 2013

Obvinená tesne pred pojednávaním nečakane doplnila svoju výpoveď a vyhlásila, že bezprostredne pred nehodou bola náhle oslepená. Maďarský prokurátor považoval obvinenie Varholíkovej za dopravnú nehodu za dokázané. Vyplynulo to zo záverečnej reči obžaloby. 

22. november 2013

Evu Varholíkovú okresný súd v maďarskom Gödöllö uznal za vinnú a odsúdil ju na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní šiestich rokov. Súd rozhodol o jej umiestnení do domácej väzby. 

3. decembra 2013

Maďarský Súd pre okolie Budapešti zrušil domácu väzbu Evy Varholíkovej a nariadil jej okamžité prevezenie do vyšetrovacej väzby. Podľa právoplatného verdiktu mala byť vo vyšetrovacej väzbe až do ukončenia súdneho procesu na druhom stupni, najviac však dovtedy, keď uplynie trest odňatia slobody v zmysle prvostupňového rozsudku.

Dcéra košického miliardára, Eva Varholíková, rodená Rezešová.
Dcéra košického miliardára, Eva Varholíková, rodená Rezešová.
Zdroj: x

27. februára 2014

Prekvapujúci zvrat v prípade nastal, keď žalobca stiahol odvolanie. Žalobca sa najskôr po vynesení verdiktu odvolal pre nízku výšku trestu a oslobodenie spod ohrozovania cestnej premávky.

5. máj 2014

Na základe súdneho znaleckého posudku druhostupňový odvolací súd v Budapešti hneď v úvode odročil pojednávanie. Dôvodom bol zlý zdravotný stav obvinenej, ktorá sa preto na pojednávaní nemohla zúčastniť.

22. máj 2014

Oslobodenie spod obžaloby žiadal na odvolacom súde v Budapešti obhajca Varholíkovej Péter Novák. Žiadal, aby odvolací súd oslobodil jeho mandantku od obžaloby bez ďalšieho dokazovania. Ak by súd nepripustil takúto možnosť, v tom prípade obhajca avizoval, že predloží ďalšie dôkazy.

25. júl 2014

Odvolací súd v Budapešti odmietol žiadosť obhajoby na prepustenie Evy Varholíkovej z vyšetrovacej väzby. Súd v zdôvodnení rozhodnutia uviedol, že obvinená je zahraničnou občiankou, ktorá nemá väzby v Maďarsku a jej majetkový stav by umožnil útek.

9. september 2014

Varholíková na Odvolacom súde pre okolie Budapešti v rámci práva posledného slova vyjadrila sústrasť pozostalým obetí. Dodala, že jej je veľmi ťažko, keď je preč od svojich detí, a súd požiadala o mierny rozsudok. Slovenka relatívne dobrou maďarčinou pred súdom podotkla, že ten, kto ju pozná, vie, akým človekom v skutočnosti je. Prokurátor András Tóth v záverečnej reči požiadal súd, aby rozsudok prvostupňového súdu zrušil - tým by chcel dosiahnuť, aby sa proces začal úplne odznova.

Pre Varholíkovej dcéru Sašu nebolo jednoduché vyrastať bez matky.
Pre Varholíkovej dcéru Sašu nebolo jednoduché vyrastať bez matky.
Zdroj: Facebook S.V.

11. september 2014

Odvolací súd pre okolie Budapešti odsúdil občianku Slovenskej republiky Evu Varholíkovú na deväť rokov väzenia za nehodu so štyrmi obeťami, ktorú v roku 2012 spôsobila na maďarskej diaľnici M3. Doposiaľ je to najprísnejší trest za dopravnú nehodu.

17. júl 2018

Odsúdená Eva Varholíková požiadala prostredníctvom svojho obhajcu budapeštiansky súd o podmienečné prepustenie. Súd jej žiadosti vyhovel. Vo väzení sa správala príkladne, dodržiavala všetky prísne pravidlá a pri výkone trestu sa nedostala do konfliktu so žiadnou zo spoluväzenkýň. Podľa informácii portálu Bors.hu počas svojho posledného dňa dokonca spoluväzenkyniam darovala niekoľko osobných vecí. Blikk.hu uvádza, že sa s nimi natoľko skamarátila, že každej z nich darovala drobnosť na pamiatku. Zdokonalila sa v maďarskom jazyku a priebežne pracovala v krajčírskej dielni.

28 August 2018

Podľa Blikku Slovenka posledný deň strávi v takzvanej prepúšťacej väzenskej cele, v ktorej bude úplne sama. V utorok si prevezme veci, ktoré musela pri nástupe na výkon trestu odovzdať, podpíše odovzdací protokol a strážca ju odprevadí k väzenskej bráne. V prípade, že namiesto rána chce väzenie opustiť už o polnoci, musí požiadať vedenie väznice, ktoré žiadosti môže, ale nemusí vyhovieť, píše server.