Lucia († 30) z Nových Zámkov bola podľa našich informácií s partiou známych ubytovaná v obci Jezersko neďaleko Tatier. Na svah pri Bachledovej doline sa vybrala spolu s manželom a ich 3,5-ročnou dcérkou Johankou. „Dieťa mala najprv ona, potom ho dala manželovi a tí zlyžovali dole k hlavnej lanovke. Potom si vraj išla pre lyžu, ktorá sa jej odopla a mala ísť za nimi, no spadla,“ opísali momenty pred tragédiou ľudia v stredisku.

Po páde Lucia narazila do jedného z oceľových stĺpov vleku. Smrtiaci stĺp bol v tom čase bez tlmenia. A hoci ju oživovali vyše hodiny, pomôcť jej už nedokázal ani nik zo záchranárov. Po smrti sympatickej učiteľky ostáva množstvo nevypovedaných otázok.

Slúži len na presun

Vlek pod Tatrami neďaleko obce Jezersko, pri ktorom zomrela Lucia († 30), využívajú lyžiari iba na presun. V teréne ide o akúsi medzistanicu od parkoviska k hlavnej zjazdovke, aby lyžiari nemuseli šliapať pešo. „Na mieste, kde došlo k nešťastiu sa dole nelyžuje, vlek slúži iba na presun k stanici lanovky. Je však vedený, ako každý iný vlek,“ vysvetľovala nám Martina Múdra z lyžiarskeho strediska v Bachledovej doline.

Stĺp bez ochrany

Nešťastné oceľové stĺpy, medzi nimi aj ten smrtiaci, vedú popri vleku, v smere nahor sú osadené vpravo, mimo vytýčenej trasy. Ich konštrukcie neboli až do nárazu ničím chránené. Osudné pošmyknutie tak zrejme nebohú Luciu vymrštilo cez celú šírku úzkej trate. „Všetky prekážky umiestnené na zjazdovkách máme ošetrené podľa potrebných noriem. Samozrejme, z ľudského hľadiska je nám veľmi ľúto, čo sa stalo. Pozostalým z rodiny vyjadrujeme úprimnú sústrasť,“ reagovala na otázku bezpečnosti M. Múdra z lyžiarskeho strediska.

Už ich obalili

Zatiaľ čo pred tragédiou boli tri oceľové stĺpy vleku bez tlmiacich matracov, po nešťastí stredisko zareagovalo. „Keďže sa stala táto nešťastná udalosť, situáciu sme vyhodnotili a rozhodli sme sa všetky stĺpy na približovacom vleku v Jezersku obaliť," potvrdila nám M. Múdra po tom, čo sme sa o nešťastie ešte tento pondelok zaujímali. Na železných konštrukciách sú teraz pripevnené oranžové matrace.

V celom prípade bolo začaté stíhanie pre prečin usmrtenia. Hovorkyňa krajskej polície v Prešove Jana Migaľová nám zatiaľ len potvrdila, že okolnosti a príčiny nešťastia sa prešetrujú.

Inštruktor varuje!

V súvislosti s prípadom sme oslovili aj lyžiarskeho inštruktora z Bachledovej doliny. Ten vystríha nadšencov, aby sa vyhli rizikám na svahoch. „Nikdy netreba podceňovať servis lyží a nepreceňovať svoje schopnosti,“ varuje Martin (39). Podľa neho lyžiari robia zásadné chyby, je preto dobré dať aj na niektoré rady.

Najčastejšie chyby lyžiarov

- nedávajú pozor na svahu na lyžiarov pred sebou - stoja uprostred zjazdovky, alebo sa na ňu bezhlavo púšťajú zo strany - nemajú správnu techniku lyžovania

Rady lyžiarom

- hrana lyží vás na svahu podrží, ak je správne nabrúsená - v servise si nechať nastaviť lyžiarky i vypínaciu silu na viazaní - na svahu netreba panikáriť za žiadnych okolností

Ďalšie články si môžete prečítať TU: