Dôvodom bolo, že tamojší obyvatelia nedodržiavajú nariadenú karanténu a hrozilo, že nákazu budú roznášať po okolí. Samospráva a hygienici preto prijali opatrenia na ochranu nenakazených. "Cez intervenčný tím sme začali testovať rodinných príslušníkov nakazených. Zistili sme pozitivitu u 106 osôb z 329 otestovaných," uviedol starosta obce Florián Giňa. Rýchlo preto zvolal krízový štáb, v ktorom boli aj hygienici a zástupcu úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity a dohodli sa, že budú prísne kontrolovať dodržiavanie karantény, v ktorej musí byť až 324 obyvateľov. Starosta však predpokladá, že ak by pristúpili k plošnému testovaniu, našli by ešte viac nakazených. 

Pri každom výjazde z osady preto stojí policajt, ktorý v spolupráci s miestnymi terénnymi pracovníkmi z projektu Zdravé regióny kontroluje pohyb všetkých osôb a podľa menného zoznamu aj to, či nejde o obyvateľa, ktorý má nariadenú karanténu. "Budete oznámený na úrad verejného zdravotníctva, že nedodržiavate karanténu," povedal počas našej prítomnosti člen policajnej hliadky kontrolovanému. "Ja som vôbec nevedel, že nemôžem vychádzať," vysvetľoval Michal, prečo nesedí doma. 

Foto z kontroly TU

Aktuálne majú v nemocnici z jarovnickej rómskej osady dve ženy s ťažkým priebehom covidu. "Boli napojené na kyslík, ale ich stav  sa už zlepšil," povedal starosta. Pred niekoľkými dňami im zomreli dve ženy, jedna mala 59 rokov, druhá vyše 80. "Doteraz nám zomrelo 14 ľudí na covid," dodal. 

Prekvapí vás počet zaočkovaných. Koľko ich je? Toto by ste určite nepovedali! Viac sa dozviete na ďalšej strane. 

Prekvapivé však je, že obec Jarovnice môže byť v zaočkovanosti ostatným vzorom. "Ako príklad som išiel ja, ktorý som sa dal zaočkovať prvý. Z celkového počtu 3700 dospelých dostalo vakcínu 2700 z nich. Do 18 rokov máme 3880 detí," šokoval starosta. Ešte zarážajúcejšie je percentuálne vyjadrenie zaočkovaných nad 50 rokov. Dozviete sa ho v popise fotky v GALÉRII tu. Aj to, prečo sú miestni k dodržiavaniu opatrení benevolentní. 

Prečítajte si tiež: