Prípad už polícia uzavrela. "Zo strany príslušného útvaru OR PZ v Bratislave I po vykonaní potrebných procesných úkonov a zabezpečených znaleckých posudkoch bolo rozhodnuté v súlade s ustanoveniami Trestného poriadku  o zastavení trestného stíhania, keďže nejde o trestný čin. Za tragédiu tak nikto nenesie zodpovednosť," uviedol pre Plus JEDEN DEŇ hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Michal Szeiff, ktorý rozhodnutie bližšie nespresnil. 

Nedobrovoľná rozcvička

Obyvatelia bloku majú prípad stále v živej pamäti minimálne aj preto, že od tragédie stále chodia pešo, keďže výťah je odstavený. Zborový farár ECAV Martin Šefranko, ktorý bol vlani správcom výťahu, potvrdil, že zariadenie je momentálne nefunkčné. "Pri záchrannej akcii došlo k poškodeniu koša i kabíny pôvodného historického výťahu a náhradné diely už nie sú dnes k dispozícii. Iste, je to už dlho, ale správca to nevie nijakým spôsobom ovplyvniť, keďže vstúpili do procesu aj pamiatkari, čím sa všetko začalo naťahovať," poznamenal Šefranko. Pripomenul, že orgány, ktoré sa prípadom zaoberali, konštatovali, že z ich strany ako správcu nedošlo k pochybeniu, denník revízií preukázal, že ich robili v stanovených termínoch. Pamiatkový úrad do uzávierky na naše otázky nereagoval.

Vdovec sa odsťahoval

Zborový dozorca Peter Synak vysvetlil, že už objednali nový výťah. Pôjde o kompletnú modernú výmenu zastaralého zariadenia. "Veríme, že výťah spustíme už čoskoro, keďže v máji uplynie rok, odkedy chodíme pešo. Ja osobne to beriem z toho pozitívneho hľadiska ako pravidelný pohyb, ale zároveň priznávam, že občas to bolo náročné. Bývam na štvrtom pochodí a po operácii nohy som chodil dva mesiace o barlách. Dalo mi to poriadne zabrať," povedal s úsmevom. Zaujímalo nás, či si domáci občas spomenú na tragédiu, ktorá poznačila aj ich životy. "Všetci, ktorí tam bývame, sme mladú rodinu poznali. Prežívali sme to veľmi intenzívne. Vdovec sa veľmi skoro po smrti manželky a dieťatka odsťahoval z bytu, ktorý mali v prenájme," uviedol Synak. Poznamenal, že v susedských rozhovoroch vedome tragédiu nespomínajú. Nechcú znovu jatriť staré rany. 

Podľa domácich sa nešťastný muž pri sťahovaní vyjadril, že správcovi nič nevyčíta v zmysle, že by tento niečo zanedbal alebo podcenil. Vnímal nešťastie ako tragickú náhodu, ktorá výrazne zasiahla a poznačila život jeho i najbližších.

Čítajte TU, ako došlo k nešťastiu i názor odborníka na výťahy ►►►