Farmár zo Zemplína Juraj Béreš je zničený. Presne tak, ako mu predpovedali tí, ktorým odmietol vydať svoju 30-ročnú drinu. "Vyhrážali sa mi, že ma zničia. Nechcel som im veriť,” opisuje začiatky svojho trápenia. Od toho momentu udalosti nabrali rýchly spád. S farmárom, ktorý mal v prenájme od štátu tisíc hektárov pôdy, v roku 2014 nepredĺžil Slovenský pozemkový fond nájomné zmluvy.

Béreš je presvedčený, že to zariadila vtedajšia poslankyňa Národnej rady za Smer-SD Ľubica Rošková z Michaloviec. Nominovala svojho človeka na regionálneho šéfa Slovenského pozemkového fondu (SPF) a ten rozhodol, že jej prenajme pozemky, ktoré desiatky rokov obhospodaroval Béreš. A zmluvu s ňou uzatvoril SPF v čase, keď už mal on zasiate, pohnojené, ošetrené. Lenže dozvedel sa o tom, až keď úroda dozrela a Roškovej ľudia sa rozhodli ju pozbierať.

Brali mu úrodu a ešte ho aj napadli

Práve v čase, keď sa chystal Béreš žať, do jeho pšenice vpálil cudzí kombajn s dvomi tatrovkami a išli mlátiť jeho obilninu. "Bohorovne mi tvrdili, že túto úrodu zakladali oni,” opisuje s trpkosťou v hlase vyštudovaný veterinár. Obehol obecné úrady v siedmich katastroch a každý jeden starosta mu vystavil potvrdenie, že nikto iný ako on polia v ten rok nezasial. No nič mu to nebolo platné. V prvý deň nastali pästné súboje a jeho musela z role odviezť sanitka s rozbitou hlavou. Druhý deň mu nabúrali auto z oboch strán a tretí deň do bojov zapojili aj nákladné autá: “Všetko nakrúcal môj syn, za ktorým prišlo do Prahy komando z východu. Nenašli ho, lebo sa ukryl, tak mu zapálili auto.”

Pri naťahovačkách na poli asistovali členovia tej istej bezpečnostnej služby z Michaloviec, ktorá strážila aj Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA). Tej donedávna šéfoval Juraj Kožuch, no pred dvoma mesiacmi ho zadržala NAKA v rámci akcie Dobytkár spolu s Martinom Kvietikom, ktorý má blízko k Slovenskej národnej strane (SNS). Sú podozriví z korupčnej činnosti, mali zobrať úplatky vo výške takmer milión eur.

Béreš sa pokúsil veci vyriešiť cez PPA v Bratislave, no tam ho vysmiali. Dostal sa iba po vrátnicu a Kožuch na neho chcel zavolať policajtov. Odtiaľ si to zamieril na SPF a tam zistil, že ho stráži tá istá ochranka z Michaloviec. Všetky jeho trestné oznámenia išli do stratena. Nepochodil ani na generálnej prokuratúre. 

Jedna rana za druhou

Béreš vraví, že hospodárenie má v génoch, jeho deda komunisti ako kulaka zatvorili, lebo nechcel podpísať odovzdanie majetku do roľníckeho družstva. Tri mesiace po prepustení na následky väznenia zomrel. A neprávosť sa vážne dotkla aj jeho vnuka. Bérešovi druhý rok po tom, ako na neho vyvíjali pre pozemky tlak, diagnostikovali karcinóm hrdla, lekári mu museli polovicu vyoperovať. Podstúpil chemoterapiu, po ktorej schudol 45 kíl a ďalšiu náročnú liečbu - ožarovanie v protónovom centre. absolvoval 105 ožiarov. “Bol som upečený ako moriak,” spomína a po lícach mu tečú slzy.

A práve tento čas využili jeho protivníci na to, aby ho dorazili úplne. “Kým som bol preč, všetky polia zabrali. Aj moje vlastné. Žiadala dotácie na tú istú plodinu a výmeru, čo som ja osial. Mal som dostať 172-tisíc eur, na túto sumu som si vzal preklenovací úver. Kožuch ako šéf PPA však rozhodol, že dotácie patria Roškovej.  Nemal som z čoho vrátiť peniaze banke, tá ma zažalovala a na krku má do dnešného dňa exekúciu cez 300-tisíc eur. Nemám na lízingy. A ešte mi Kožuch v tom istom roku vyrubil pokutu 102-tisíc eur,” šokuje.

A hoci si na svoje vlastné polia uplatňuje dotáciu, chamtivci si ju zadeklarujú pre seba, obrobia a Bérešovi PPA za každý rok seká pokuty za neoprávnenú deklaráciu pôdy. Obrátil sa na súdy, lenže sa obáva, že sú pod vplyvom “našich ľudí” a výsledok je neistý.  “Mysleli sme si, že po zmene vlády sa začne pracovať na zákonoch, ktoré majú takéto neprávosti odstrániť. Ale nič sa nedeje," uzatvára za farmárov zo Zemplína Ľubomír Tongeľ (39). O reakciu sme požiadali ministerstvo pôdohospodárstva aj SPF, no na naše otázky doteraz neodpovedali. 

Juraja Béreša z poľa odvážali záchranári
Juraja Béreša z poľa odvážali záchranári
Zdroj: archív J. B.

Nič nezmenila ani nová vláda

Nová generácia “privatizérov” kradne, podľa Béreša, sofistikovanejšie: “Uzurpujú si peniaze, ktoré idú od Úradu vlády na rozvoj chudobných regiónov a z eurofondov a z nich skupujú pôdu a platia za ňu nadhodnotenú sumu.” V súčasnosti všetky pozemky, ktoré Bérešovi zobrali a pridelili firmám blízkym Roškovej, už má pridelené istý pán, ktorý je roky vo vedúcej pozície štátom zriadeného centra v Sobranciach. Ako inak, nominanta Smeru.

No tieto dotácie nemá šancu získať nik iný, len jemu spriaznený človek: “Môj syn, ktorý so mnou farmárči od jeho šiestich rokov, nemal nárok na peniaze z programu Mladý farmár. A druhého, ktorý vyštudoval vysokú poľnohospodársku v Prahe s červeným diplomom, vyhodili už v predkole, lebo vraj nespĺňa kritériá. Ale dvaja právnici, synovia spomínaného šéfa centra, áno. Aj Roškovej syn.” Dostať sa k zoznamu pridelených dotácií mladým poľnospodárom nie je vôbec jednoduché. Ak by ste si mysleli, že stačí zadať kľúčové slová na stránkach ministerstva pôdohodpodárstva či PPA, ste na omyle. Nájde ho iba ten, kto presne vie, kde treba hľadať. Zo zoznamu vyplýva, že štát finančne podporil skutočne Bérešom spomínaných ľudí, iba troch z celého sobraneckého okresu. 

U syna sa striedajú kontroly

J. Béreš sa spolu s ďalšími farmármi, jedným z nich je Albín Blicha (71), obrátili na viacerých politikov, dokonca sa vybrali aj do Bruselu. A nič. Dva týždne pred svojim zadržaním vydal exšéf PPA Juraj Kožuch vyhlásenie, že všetko je v úplnom poriadku. “Ja nemám krvavé oči, jeho zadržanie som neprežíval. Chcem iba konečne, po siedmich rokoch, dosiahnuť spravodlivosť,” vraví veterinárny lekár Béreš.  

V súčasnosti hospodári na Bérešových pozemkoch jeho syn Štefan (23), keďže on sám je kvôli chorobe vyradený z pracovného procesu. “Už mal štyri kontroly za minulý rok a doteraz nám nevyplatili ani cent. Z čoho má existovať? Veď on nedostáva výplatu, ako zamestnanci v podnikoch či úradoch. Má iba vtedy plat, ak predá svoju úrodu,” vysvetľuje. Šokujúce je, že u nás výkup obilia a silážne domy zrušili, predať ho je možné iba výkupcom z Poľska pod cenu.

V problémoch sú aj ďalší farmári

Bérešov kolega, farmár Albín Blicha (71), dvadsať rokov hospodáril na pozemkoch svojich rodičov. Keď začalo dedičské konanie, úradníčka zo SPF jeho pozemok pridelila inému poľnohospodárovi. “Pýtal som sa na dôvod, odvetila, že tak sa rozhodla a hotovo. Veď to je, akoby sa niekomu páčil vás pozemok pri rodinnom dome a povedal, že ho bude užívať on,” krúti hlavou Blicha.

Pripravuje ministerstvo pôdohospodárstva zmenu legislatívy v tejto oblasti? Stanovisko kompetentných čítajte na ďalšej strane.