Špecializovaný súd uznal Šikrhu za vinného zo spáchania podvodu so škodou veľkého rozsahu ešte v júli 2009. Trest, ktorý potvrdila aj posledná inštancia, si má odpykať v ústave so stredným stupňom stráženia.

Počas celého procesu Šikrha vinu popieral. Prokurátorka ho žalovala aj pre úmyselné skresľovanie údajov a hospodárskej a obchodnej evidencie. To sa však podľa súdu nepodarilo preukázať a spod tejto časti obžaloby ho oslobodil. Súd konštatoval, že obžalovaný mal v rokoch 1996 až 2000 organizovať a vykonávať práce v rozpore s činnosťou, na ktorú mal nebankový subjekt oprávnenie.

Zameral sa predovšetkým na vyberanie vkladov od ľudí, ktorým z vložených peňazí sľúbil ročný úrok 40 percent, pri vyššej sume až 100 percent.

Sulíkova družka len svedkyňou

Šikrha je otcom Alexandry, partnerky predsedu parlamentu a SaS Richarda Sulíka. Ten s ňou má aj dve deti. „Pána Šikrhu som videl jediný raz v živote, keď na jeseň 2007 prišiel pozrieť svojho vnuka. Nekomunikovali sme nikdy predtým ani nikdy potom,“ reagoval na odsúdenie svojho neoficiálneho svokra Sulík. Vo väzení sa ho nechystá navštevovať.

„Neudržiavame žiadne, ani len rodinné kontakty, nevidím dôvod, prečo by sa to malo meniť. Ak niekto takto porušuje zákon, patrí do väzenia,“ dodáva predseda parlamentu. Už vlani pre náš denník potvrdil, že sa s partnerkou zoznámil až tri roky po začatí vyšetrovania spoločnosti Sun.

Tá v prípade figurovala len ako svedkyňa. Podľa Sulíka ju otec nastrčil do spoločností, ktoré riadil, keď mala len 19 rokov. Vo firme už od roku 1999 nefigurovala.