Dušan Dědeček do väzby nepôjde a stíhaný bude na slobode, rozhodol Okresný súd Bratislava I.

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť. Informoval o tom hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak. "Súd nevzhliadol dôvod tzv. útekovej väzby pre hrozbu vysokého trestu. Súd nevzhliadol ani dôvod tzv. preventívnej väzby, keďže hrozba pokračovania v identickom alebo obdobnom konaní z konania obvineného a iných konkrétnych skutočností nevyplýva," priblížil hovorca.

POZRITE SI FOTO, AKO ODCHÁDZAL ZO SÚDU >>>

Dodal, že súd konštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia. Ako priblížil, o sťažnosti prokurátora bratislavskej krajskej prokuratúry proti tomuto rozhodnutiu bude na verejnom zasadnutí rozhodovať KS v Bratislave v piatok 14. októbra.

"Podľa sudcu pre prípravné konanie rozhodovanie o väzbe nie je rozhodovaním o treste. Preto ani fatálnosť a neospravedlniteľnosť následku žalovaného skutku nezakladá väzobné stíhanie obvineného," povedal Adamčiak.
      
"Je to súdne rozhodnutie, s ktorým môžeme nesúhlasiť, ale treba ho rešpektovať," reagoval prokurátor Juraj Chylo. Okolnosti víkendovej nehody nechcel bližšie komentovať. Obvinený po prepustení zo zadržania na slobodu na otázky novinárov neodpovedal.

Polícia uzavrela vo štvrtok poobede Šoltésovu ulicu v Bratislave, cez ktorú priviezli Dušana Dedečka do Justičného paláca. Eskorta prišla krátko pred štvrtou hodinou. Vodiča automobilu, ktorý jazdou v stave opitosti zabil piatich ľudí na zastávke Zochova, strážili ozbrojení kukláči a v sprievode policajných aút ho previezli cez hlavný vchod do útrob budovy.

Dědeček mal na sebe nepriestrelnú vestu, okolie bolo strážené z obáv o jeho bezpečnosť.

Dědečka priviezli na súd kukláči.
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Viac FOTO zo súdu s Dědečkom nájdete v GALÉRII >>>

Chvíľu po ňom dorazil aj prokurátor Juraj Chylo. Priestor okolo súdu bol už vopred uzavretý páskami, ulicu strážili policajní ťažkoodenci.

Podľa Dědečkovho obhajcu, Jiřího Kučeru, nemal ani jeden z vypočutých svedkov nehody hovoriť o agresívnom správaní jeho klienta na mieste činu. Svedok, ktorým je člen hasičského a záchranného zboru, naopak tvrdil, že Dědeček sa správal slušne. "Len že hovoril príslušníkovi polície, že je chorý. Má viacero diagnóz," podotkol Kučera.

Návrh na väzbu z útekového a preventívneho dôvodu podal v utorok prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. Stotožnil sa tak s podnetom od policajného vyšetrovateľa. O väzbe musí súd rozhodnúť do 72 hodín od podania návrhu. "Jednotlivé okolnosti a argumenty, prečo som vzhliadol dôvody väzby, som opísal v písomne podanom návrhu na vzatie do väzby," uviedol prokurátor s tým, že v súčasnom štádiu trestného konania sa nebude bližšie k týmto dôvodom vyjadrovať.

Dědeček čelí obvineniu z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo na doživotie.

DRÁMA pred súdom

Obrovská rana zaskočila ľudí stojacich pred súdom, keď do seba na mieste vrazili tri osobné autá. Skončili rozmlátené, na mieste zasahovala aj polícia. Incident sa odohral krátko po 17:30 popoludní.
Pozrite si VIDEO z miesta:

Situáciu naďalej sledujeme.

Súd s Dědečkom, ktorý opitý spôsobil smrť piatich ľudí na Zochovej: Ulica bola už vopred opáskovaná a uzavretá, stráži ju polícia.
Zdroj: MATEJ KALINA

Obvinený Dušan Dědeček pod vplyvom alkoholu šoféroval v nedeľu neskoro večer auto, ktoré narazilo v centre Bratislavy do zastávky mestskej hromadnej dopravy Zochova. Nehoda si vyžiadala piatich mŕtvych a niekoľko zranených.

VIDEO brutálnej nehody na Zochovej nájdete >>TU <<

Dědečkov právny zástupca, Jiří Kučera, dnes uviedol, že jeho klient má veľké výčitky svedomia a je na tom psychicky zle. "Klient sa priznal ku skutku, veľmi to ľutuje. Uvedomuje si následky, ktoré vyvolal," skonštatoval Kučera. Zároveň potvrdil, že sa Dědeček vzdal funkcie generálneho sekretára Deaflympijského výboru Slovenska (DVS). Viac čítajte TU >>>

Prečítajte si tiež: