Humenčania hovoria o vydieraní a mafiánskych praktikách  v súvislosti s miestnym podnikateľom. Ten je napojený na firmu, ktorá v meste dodáva energie a prevádzkuje priemyselný park. A v ňom sídli aj spoločnosť Nexis Fibers, ktorá vyrába priemyselné vlákna a vyváža ich do celého sveta najmä výrobcom pneumatík, airbagov, lán a sietí.

Lenže teraz je jej výroba ohrozená. Lebo humenská spoločnosť jej odmieta dodávať energie potrebné k výrobe, hoci je to jej zmluvnou povinnosťou,  čo opakovane potvrdili aj súdy. 

Najnovšie humenský súd 14. apríla prikázal predbežným opatrením dodávať Nexisu priebežne a nerušene energie a iné médiá - ide o elektrinu, teplo, chlad, stlačený vzduch, dusík, vodu pitnú, dekarbonizovanú, odpadovú, zmäkčenú a demineralizovanú a aj nevrátený kondenzát

Neodkladné opatrenie zatiaľ dodávateľskej spoločnosti neúspešne doručoval súd aj polícia. "O existencii a obsahu majú nespornú vedomosť, členov predstavenstva sme o tom informovali," vraví členka predstavenstva Nexisu Iveta Zgaburová. 

Predbežné opatrenie humenského súdu.
Predbežné opatrenie humenského súdu.
Zdroj: archív Z. J.

Lenže stal sa pravý opak a miestna spoločnosť v piatok výrazne obmedzila dodávky.  "Malo to za následok obmedzenie funkčnosti zariadení a viedlo k vzniku prvých škôd. Toto konanie považujeme za protiprávne a dochádza ním k vedomému a úmyselnému porušovaniu povinností uložených súdnym rozhodnutím.  K tomuto protiprávnemu postupu sa  navyše uchýlili v čase šírenia pandémie ochorenia Covid-19, kedy sa štát snaží prijímať rozsiahle opatrenia na zachovanie prevádzky podnikov a udržanie zamestnanosti," krúti hlavou advokát Nexisu Matej Sedláček.

Čo je skutočným dôvodom sporu? Čítajte na ďalšej strane.