V prípade  záhadnej smrti generála Milana Lučanského (†51)  bude už zrejme čoskoro jasno. Do prešovského ústavu na výkon väzby, kde bol bývalý exšéf polície zatvorený v kolúznej väzbe, mieri nezávislá kontrolná komisia. Tá má prešetriť  úmrtie generála i jeho skoršie zranenie oka. Oba udalosti - záhadné zranenie i pokus o samovraždu sa totiž udiali v tomto zariadení. Prvý incident sa stal 9. decembra a druhý o 20 dní neskôr. 

Komisia má 17 členov, prizvali do nej aj expertov. Svoju činnosť začali už pred niekoľkými dňami, boli už aj v trenčianskej väzenskej nemocnici, kam Lučanského po operácii oka previezli.  Členovia komisie podpísali záväzok mlčanlivosti, verejnosť budú informovať až o záveroch prešetrovania, o ktorých budú hlasovať.

V komisii sú koaliční i opoziční parlamentní okrem zástupcov strany Za ľudí, nominant prezidentky SR Zuzany Čaputovej Radovan Pala, za verejnú ochrankyňu práv Tomáš Čitbaj, zástupcovia dvoch médií a odborníci zo zahraničia, medzi nimi bývalá česká ombudsmanka Anna Šabatová či expertka Monika Platek z Poľska. Komisia bude komunikovať aj pozostalými a rodine prednostne predstavia svoje závery. O tých budú členovia hlasovať.

Viacerí jej členovia avizovali, že sa budú chcieť osobne rozprávať v väzenskými dozorcami, ktorí prišli s Lučanským do kontaktu a aj zo zdravotníkmi z prešovskej nemocnice. Strážnici tvrdia, že sa ničoho neobávajú a chcú mať už celú záležitosť uzatvorenú. "Traumatizuje nás situácia, ktorá po nešťastnej udalosti nastala. Boli sme krivo obvinení a chceme očistiť svoje meno," povedali nám viacerí z nich.

Exministerka vnútra Denisa Saková tvrdí, že na kamerových záznamoch si všimla určité nezrovnalosti, s čím súhlasil aj podpredseda parlamentu Milan Laurenčík: „Dostali sme nejaké písomné záznamy a to, čo sme videli, sa v nejakom prípade rozchádzalo so záznamami, ale nebudem konkretizovať. Môžem len povedať, že pohyb niektorých osôb vo väznici sa mi zdal neštandardný, ale, samozrejme, ten kamerový záznam je bez zvuku. Budeme sa na to pýtať priamo na mieste, aby nám to vysvetlili konkrétni ľudia, ktorí tam boli, čo tam robili a prečo.". 

Včera ukončil svoju funkciu Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan. Svoje odstúpenie oznámil deň po Lučanského smrti a súvisí s týmto prípadom. Jeho nástupcu menuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. 

Prečítajte si tiež: