Dcéra nebohého Petra (24), ktorú nečakaná smrť otca veľmi zasiahla, pre Plus JEDEN DEŇ uviedla: „Otec nám to povedal, keď absolvoval zákrok, ktorý súvisel s odsávaním vody na pľúcach,“ spomína Petra. Mal to byť kúsok klieští!“ Rodina tvrdí, že záznam o „zabudnutom úlomku“ nenašli v žiadnej správe. „Verím otcovi, že to, čo povedal, sa naozaj stalo,“ hovorí dievča.

Dcéra nebohého Petra, ktorá žije a pôsobí v Prahe, chce zistiť prečo jej otecko musel zomrieť.
Dcéra nebohého Petra, ktorá žije a pôsobí v Prahe, chce zistiť prečo jej otecko musel zomrieť.
Zdroj: archív P.P.

Prečo kliešte?

Potvrdil nám to aj lekár, ktorý si želá ostať v anonymite. Je presvedčený, že práve tento moment bol kľúčový. „Bežne to robíme tak, že do presne určených miest vpichneme ihly napojené na hadičky. Tekutinu následne z nich odsávame injekčnou striekačkou. Odsávať tekutinu môžeme aj podtlakovým prístrojom. Tento zákrok je bežný a nie je potrebné pri ňom pacienta „rezať“, a teda nemôže stratiť krv, ktorú by bolo potrebné doplniť infúziou, ako to bolo v danom prípade. Nerozumiem čo robili s klieštikmi,vysvetľuje odborník.

Bez dôkazov

Hovorkyňa košickej nemocnice Ivana Stašková bola v predchádzajúcich vyjadreniach k tomuto stručná: „Táto informácia nie je pravdivá.“ Včera na naše opakované otázky o zabudnutom kúsku klieští napísala: "Túto informáciu považujeme za nepodloženú, nemáme o nej žiadny dôkaz a ani pri prešetrovaní prípadu sme sa s takýmto niečím nestretli."

Život naruby

Prípad vyšetruje polícia, interne ho preverovala košická nemocnica a venuje sa mu aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Rodina sa s odchodom Pavla nedokáže zmieriť. „Žije sa nám oveľa horšie, ako tesne po tej neuveriteľnej správe o smrti otca. Všetci sme boli rozlietaní. Mama v Rakúsku, ja v Česku a otec s bratom v Košiciach. Teraz však viem, že už nebudem počuť šramot kľúčov vo dverách a otec nevojde do bytu veselý a usmiaty,“ narieka dievča.

Nikto netušil, že šťastie rodiny zničí spackaná transfúzia krvi.
Nikto netušil, že šťastie rodiny zničí spackaná transfúzia krvi.
Zdroj: archív rodiny

 

Pilier rodiny chýba

Dievča sa nevie cez to preniesť. „Otec nikdy nebol nervný, bol to muž činu. Teraz chápem, čo som si vtedy možno nevšímala. Bol pilierom našej rodiny. Všetko vybavil, zariadil a postaral sa nielen o nás s mamkou a bratom, ale aj o starého otca. Toto všetko je nenávratne preč,“ hovorí Petra. Teraz je odhodlaná urobiť všetko pre to, aby zistila, prečo jej milovaný otec musel zomrieť. Trápi ju, že rodinu doteraz nik z nemocnice nekontaktoval a ani sa osobne neospravedlnil.

Na snímke krížový test krvi, pred podaním transfúzie. Pavlovi test nespravili.
Na snímke krížový test krvi, pred podaním transfúzie. Pavlovi test nespravili.
Zdroj: MARTIN DOMOK

 

Pripomenutie

Pavla Palča  hospitalizovali v UNLP v Košiciach na Rastislavovej  ulici koncom februára. Počas operačného zákroku stratil veľa krvi a preto bola potrebná transfúzia. Pri nej však došlo k zámene krvi a namiesto 0+ dostal B+.  Personál omyl neodhalil, keďže z neznamých dôvodov nevykonal krížový test na vyšetrenie kompatibility medzi krvnou skupinou príjemcu a darcu. Tento omyl sa skončil fatálne. Košičan po piatich týždňoch zomrel. Nemocnica pre zlýchanie prepustila dvoch lekárov a zdravotného brata. Prípad rieši polícia a posvietil si na neho aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. vyšetrovanie stále pokračuje.


Vyjadrite svoj názor na prípad v diskusii

Viac foto v galérii článku

Mohlo by vás zaujímať: