Sestričky majú za sebou krutú minulosť a ich budúcnosť je stále nejasná. Pred šiestimi rokmi bola staršia Saška svedkom mrazivého zverstva. Krkavčí rodičia umučili jej milovanú sestričku Lucku. Na to, že malé dievčatko muselo žiť v byte plnom odpadkov či použitých injekčných striekačiek, navyše s mŕtvolou utýranej sestričky po boku, už asi nikdy nezabudne.

Mladšia Simonka sa zase narodila problémovej matke a drogovo závislému otcovi, keď si odpykávali trest vo väznici. Obe deti putovali z jedného detského domova do druhého, boli tiež v rukách profesionálnych rodín. Po tom, ako sa ich ujali manželia Vargovci, sa malo všetko zmeniť.

Pár sa o ne staral približne dva a pol roka. Vedeli, že výchova sestričiek, ktoré si prešli peklom, bude náročná a že ich nový život budú musieť budovať veľmi opatrne aj s pomocou odborníkov. Po tom, ako si k nim po dlhých mesiacoch dievčatká našli cestu, však prišiel šok. Podľa televízie JOJ skončili malé sirôtky opäť v detskom domove! Podľa sociálky mali o zrušenie pestúnskej starostlivosti požiadať práve Vargovci. Súd v tejto veci zatiaľ nerozhodol.

Manželia Vargovci dúfali, že im s neľahkou úlohou pomôže štát, no podľa ich slov sa tak nestalo. Domnievali sa totiž, že budú pod pravidelnou kontrolou sociálnych pracovníkov, ktorí im poskytnú pomoc s výchovou, so školou či s psychológmi. „Kurátor pre nás nič neurobil. Žiadny kurátor totiž nebol. Ani sociálka či úrad práce,“ uviedli pre televíziu JOJ.

Pani Vargová priznala, že nevideli iné východisko, ako dostať sa k spisu detí, aby s nimi vedeli pracovať. „Rovnako, aby sme vedeli, ako to bolo predtým, kde sa to dieťa nachádzalo,“ opísala problémy. „Nerušte, neotravujte a starajte sa, ako viete. Veď ste si deti zobrali,“ vyjadril sa na adresu úradu pán Varga.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny to však vidí inak. „Pestúni od začiatku prevzatia detí z detského domova boli aj s podporou médií v súdnom spore s detským domovom a spochybňovali starostlivosť o deti v detskom domove,“ uviedla Jana Lukáčová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a dodala, že pestúni nepovažovali za potrebné konzultovať medializáciu detí a ich príbehov v televíznej relácii.

Sedem návštev

Podľa Jany Lukáčovej z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny vykonal ÚPSVaR Galanta od zverenia detí do starostlivosti pestúnov (16. februára 2016) v rodine sedem návštev (18.2.2016, 10.3.2016, 20.10.2016,10.1.2017, 20.11.2017, 23.11.2017 a 20.12.2017). Ďalšiu návštevu absolvovala sociálna pracovníčka úradu a psychologička, pričom rodine ponúkli podporu a pomoc pri výchove.

Samotná odborníčka ponúkla aj psychologickú pomoc na uľahčenie pestúnskej starostlivosti. Úradníci tvrdia, že Saška a Simonka boli opakovane psychologicky vyšetrené a pestúni ich informovali, že sa pravidelne zúčastňujú na rodinnej terapii. Odporučili im vyhľadať aj špecializovanú odbornú pomoc zameranú na terapiu týraných detí.

Čo sa stalo pred 6 rokmi

Luckino telo objavili v septembri 2012 v jednej z izieb v byte na Koceľovej ulici v Bratislave. Podľa lekárov tam bolo tri roky a dievčatko zomrelo na vnútrolebečné krvácanie a ďalšie zranenia. Súd skonštatoval, že v prípade zlyhala sociálna pracovníčka, ktorej za zanedbanie povinností vymerali trest 16 mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky. Zároveň nemôže tri roky vykonávať svoje povolanie. Ešte vyššie tresty dostali manželia Hrotákovci. Otčim Juraj bude za mrežami 18 a pol roka, matka Alexandra 14 rokov. Oboch odsúdili za týranie dcérky.

Prečítajte si tiež: