Incident sa mal stať v sobotu popoludní v blízkosti detského domova. Herci a filmový štáb tam totiž bývali na susednom internáte. Chovanec, ktorý navštevuje špeciálnu základnú školu, je podľa našich informácií psychiatrickým pacientom. „Vychovávateľka si všimla zmeny v správaní chlapca  po návrate zvonku a Centrum pre deti a rodiny dieťaťu zabezpečilo okamžitú lekársku pomoc,“ informovala Jana Lukáčová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Záchranka ho previezla do svidníckej nemocnice. „Pacienta sme ošetrili a následne previezli do špecializovaného pracoviska v Michalovciach,“povedala hovorkyňa svidníckej nemocnice Jana Fedáková. 

Vedenie detského domova všetko nahlásilo na polícii. „Na výzvu hliadky podozrivý muž dobrovoľne vydal viacero vecí súvisiacich s drogovou trestnou činnosťou. Okrem iného sme zaistili aj 1,72 gramu amfetamínu, z ktorého sa dalo pripraviť najmenej 34 jednorazových dávok drogy,“ informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. Na základe toho podal vyšetrovateľ na poľského herca návrh na vzatie do väzby.

Remik sa v stredu postavil pred sudcu. Tváril sa nechápavo, akoby si vôbec nevedel uvedomiť vážnosť situácie. Iba sa vyplašenými očami ako malé dieťa obzeral okolo seba, vôbec si nezakrýval tvár. Keď uvidel režisérku a svoju mamu, milo sa na ne usmieval. Mal pri sebe ženskú kabelku, v nej parochňu s dlhými vlasmi.

Sudkyňa svidníckeho súdu bola nekompromisná. Mladého Poliaka vzala do vyšetrovacej väzby. epomohlo ani to, že sa za neho prihovorila scenáristka a režisérka filmu, v ktorom študent vysokej školy hrá jednu z náročných hlavných úloh. „Súd neprijal písomný sľub obvineného, ani ponúknutú peňažnú záruku a záruku dôveryhodnej osoby  na nahradenie väzby. Tiež nenahradil väzbu navrhovaným dohľadom probačným a mediačným úradníkom nad jeho správaním,“ konštatovala hovorkyňa súdu Ivana Petrufová. Obvinený podal sťažnosť, rozhodovať bude krajský súd. Ak sa mu vina preukáže, hrozí mu trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

Sudkyňa svidníckeho súdu bola nekompromisná. Mladého Poliaka vzala do vyšetrovacej väzby. Nepomohlo ani to, že sa za neho prihovorila scenáristka a režisérka filmu, v ktorom študent vysokej školy, kde študuje odbor resocializácia, hrá jednu z náročných hlavných úloh. Ide o psychologickú drámu s názvom Konský chvost a je o láske z okraja spoločnosti, ktorý je doktorandskou prácou Justyny Luczaj. “Prišli sme v piatok ráno, celý deň sme nakrúcali, aj v sobotu, išlo o posledné scény. Remik hrá mladíka z pohraničnej oblasti, ktorý zabije svojho otca, bol celý zamaskovaný krvou. Scény, ktoré sme nakrúcali, boli veľmi náročné na psychiku. Zvládol to výborne. Typovo mi zapadol, stretla som ho na ulici, hneď som vedela, že by to mal hrať on. Predtým som robila kasting s desiatkami hercov, no ani jeden sa na to nehodil. S Remikom spolupracujem od roku 2016, nikdy som s ním nemala žiaden problém,” vravela so slzami v očiach režisérka, ktorá na svoj projekt dostala peniaze od štátu. Mladého herca hodnotila veľmi kladne: “Nikdy som s ním nemala žiaden problém. Keby som čo len náznak niečoho videla, nikdy by som ho neobsadila. Mala som s ním veľmi dobrý vzťah. Vo Varšave, kam prichádzal na nakrúcanie, prespával u mňa, hrával sa s mojimi deťmi.” 

Režisérka Justyna Luczaj prišla na svidnícky súd.
Režisérka Justyna Luczaj prišla na svidnícky súd.
Zdroj: Ingrid Timková

Nechápe, čo sa mohlo stať. Podľa nej ide o mladíka, ktorý si doteraz nikdy nezarobil peniaze a zrazu dostal výplatu. “No a neviem. Nevydržal psychicky. Nie je to zlý chlapec, neboli s ním problémy, som šokovaná. Prišla som, aby som súdu vysvetlila, aký bol na pľaci disciplinovaný. Nevedela som, že je invalid od roku 2006 kvôli psychickým problémom. Až teraz mi to povedala jeho mama, inak by som ho neangažovala do takého vážneho a ťažkého projektu, hoci je vedomostne veľmi vyspelý,” dodávala šokovaná režisérka, ktorá pochádza z Krosna, no študovala na najprestížnejšej fimárskej škole v Poľsku vo Varšave. 

Obvinený Remigiusz Pocica (22) hrá v dráme o oidipovskej láske hlavnú úlohu.
Obvinený Remigiusz Pocica (22) hrá v dráme o oidipovskej láske hlavnú úlohu.
Zdroj: Ingrid Timková

S Remikom už natočila 2 umelecké filmy, ktoré boli premietané v najváženejších galériách v Poľsku. Keď v pondelok za ňou prišli policajti na pľac, myslela si, že je to kvôli tomu, že im chýbajú nejaké povolenia na nakrúcanie. “Ja neviem, ako sa to mohlo stať,” krúti hlavou režisérka, ktorá sa až teraz dozvedela, že pre Remika je spoločnosť nebezpečná, no vie, že on pre ňu nie. “Bol zodpovedný, spoľahlivý, slušný, veľký dobrák, mala som z neho pocit, že sám je dieťaťom. Je to taká umelecká duša, ale veľmi ľahko ovplyvniteľný. Neviem, kto ho na to nahovoril ,”dodáva šokovane. Štáb bol ubytovaný v internáte vedľa detského domova. Chlapec navštevuje špeciálnu základnú školu, podľa našich informácií je psychiatrickým pacientom. “Bol ošetrený a prevezený na špecializované pracovisko do Michaloviec,”uviedla hovorkyňa svidníckej nemocnice Jana Fedáková. 

Čo sa dialo na súde?