Podľa senátu prešovského okresného súdu je Tobiášová vinná z toho, že v priebehu troch rokov od 2012 do 2015 pod hrozbou straty zamestnania vydierala svoje štyri podriadené učiteľky. Tie je museli odovzdávať časť mzdy - odmeny či osobné príplatky. Peniaze jej dávali v hotovosti alebo vkladom na jej účet, ktorého číslo im sama napísala na papierik. 

Tobiášová vinu popiera a tvrdí, že sumy, ktoré skončili v jej rukách a na osobnom účte, boli splátkami pôžičiek. "Poškodené to popreli. Listinné dôkazy svedčia o vyplácaní peňazí na jej účet," vravel pri vyhlasovaní rozsudku predseda senátu Marián Poláček. Odmietol záruku cirkevného zboru za obžalovanú, podľa neho nespĺňala podmienky. Tobiášovej naparil štyri roky basy natvrdo vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Podľa zákona do úvahy prichádzal trest od 4 do 10 rokov väzenia. V prípade prevahy poľahčujúcich okolností jej ho mohol znížiť o jednu tretinu. Túto podmienku však podľa sudcu nespĺňala, navyše, svoj skutok neoľutovala a ani sa nepriznala. 

Exriaditeľka musí navyše nahradiť poškodeným ženám škodu, ktorú im spôsobila. "Konečne som sa po piatich rokoch dočkala," vravela po vyhlásení rozsudku jedna z poškodených žien Danka Oľhová.