Ďalší obžalovaný Martin B. zvaný Rus podľa návrhu prokurátora dostal 23 rokov. U Alojza K. zvaného Lojzo Čistič senát uznal vinu, ale ďalší trest neuložil, pretože Čistič si už odpykáva doživotie za predchádzajúce trestné činy. Rovnaké tresty senát ukladal aj v marci minulého a v apríli tohto roku. Najvyšší súd však prípad zakaždým vrátil. Najnovší verdikt je rovnaký, aký v tejto veci vyhlásil senát 30. marca minulého a 20. apríla tohto roku.

VIDEO V troch okresoch zasahuje NAKA! Zadržali šesť osôb

Rozsudok nie je právoplatný, odvolal sa prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry i obžalovaní, ktorí dostali doživotie. Martin B. a Alojz K. sa vyjadria v zákonnej lehote. Prokurátor zároveň vzniesol námietku zaujatosti voči odvolaciemu senátu Najvyššieho súdu SR pod vedením Štefana Harabina. Z doživotného trestu odňatia slobody sa „vykúpil“ Martin B., ktorý patril v hierarchii k vyššie postaveným členom a usvedčuje nielen Kýbla, ale aj ďalších príslušníkov gangu.

Róbert Lališ alias Kýbel.
Róbert Lališ alias Kýbel.
archív

Súd uznal „sýkorky“ vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z vrážd, všeobecného ohrozenia a iných trestných činov. Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku. Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997.

Mafiánsky advokát je oslobodený! Známy je z videa, na ktorom nadáva cyklistovi

Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou. Kýbel, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roku 2012. Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie. Na pojednávaní odmietol vypovedať, prečítal iba sedemstranovú písomnosť. V nej odmietol tvrdenia, že bol šéfom zločineckej skupiny a rozdelil teritória pôsobnosti jednotlivých skupín, keď sa mal ujať šéfovania skupiny po smrti Sýkoru.

Jozef Roháč alias Potkan.
Jozef Roháč alias Potkan.
archív

Tvrdil, že nikomu nedával peniaze za zločinné skutky. Ľudí zamestnával ako vodičov a personál vo svojich firmách. S vraždami Romana Deáka, bratov Diničovcov a ďalších konkurentov nemal nič spoločné. S bratislavským podnikateľom Marekom T., pôvodne žalovaným za objednávku Deákovej vraždy, na túto tému nikdy nerokoval a žiadne peniaze od neho nezobral, tvrdil. Hlavné pojednávanie so sýkorovcami sa začalo v januári 2015 v neprítomnosti Róberta L., Martina B. a Jozefa R. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami.

Autobus s autom sa vzájomne vyhýbali: Potom to prišlo

Tesne predtým však na Morave zadržali hľadaného Martina B., zvaného Rus a o dva týždne v Nemecku Róberta L. Tým sa proces predĺžil. Na pojednávaní nebol prítomný Jozef R., ktorý je vo výkone trestu odňatia slobody na doživotie v Maďarsku. Pojednávanie sa uskutočnilo za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom Ústave na výkon väzby.