Ocenenie si spolu s Rahebom prevzali už stovky študentov z celého Slovenska. Toto ocenenie je pre nich plusom, zahraničné univerzity ho vnímajú ako veľkú prestíž. Pre získanie ceny museli na sebe vytrvalo pracovať - rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľníci a ešte aj zvládnuť dobrodružnú expedíciu. 

Raheb pred piatimi rokmi ušiel spolu s mamou a tromi súrodencami z vojnou zmietaného Afganistanu po tom, ako mu zabili otca. Čakala ich strastiplná a nebezpečná niekoľkomesačná cesta. Mladík, ktorý mal strach z lesa, sa musel pri úteku niekoľko dní brodiť slovenskými horami. „Bál som sa, že na mňa budú útočiť zvieratá,”vraví takmer dokonalou slovenčinou študent strojníckej priemyslovky.

Afgánsky student z Košíc Raheb (16) pomáhal integrovať sa do spoločnosti rodákovi Sobanovi (20).
Afgánsky student z Košíc Raheb (16) pomáhal integrovať sa do spoločnosti rodákovi Sobanovi (20).
Zdroj: Ingrid Timková

Mladý Afganec študuje na strojníckej priemyslovke. Aby prekonal svoj strach z prírody, absolvoval dobrodružnú expedíciu, ktorá je povinnou súčasťou spomínanéhho programu. Dva dni a jednu noc strávil s partiou v Slovenskom raji. „Aj vďaka nej som odbúral strach z neznámeho. A týka sa to aj ľudí, nielen prírody. Predtým som veľmi nechodieval medzi nových ľudí. Bál som sa. Vďaka DofE mám teraz mnoho nových kamarátov. Sú ku mne dobrí,”opisuje. 

Afgánsky student z Košíc Raheb (16) pomáhal integrovať sa do spoločnosti rodákovi Sobanovi (20).
Afgánsky student z Košíc Raheb (16) pomáhal integrovať sa do spoločnosti rodákovi Sobanovi (20).
Zdroj: archív R. R.

Okrem toho pomáhal mentálne postihnutému rodákovi Sobanovi (20) začleniť sa do spoločnosti. Raheb sa s ním denne stretával pol roka, brával ho na prechádzky do mesta, učil ho po slovensky a zoznamoval s inými. Medzi chlapcami tak vzniklo silné priateľské puto: „Možno si niektorí myslia, že vytvoriť si vzťah s hendikepovaným človekom sa nedá. Ja však verím, že keď sa chce, všetko sa dá.”

Raheb ešte popri tom všetkom rozvíjal svoj talent a zlepšoval sa v behu. Hoci sa aktívne venuje kickboxu a na konte má niekoľko zlatých medailí z rôznych súťaží, rozhodol sa vylepšiť si skóre aj v inom športe.

Klára (18) z Prešova vďake DofE objavila svoju novú vášeň - antropológiu a aj biochémiu a genetiku.  Zaujíma ju totiž pôvod človeka, no dostala sa k tomu iba vďaka náhode, keď jej kamarát odporúčil knihy s touto tematikou.

Klára našla záľubu vďaka DofE v genetice, biochémii a aj antropológii.
Klára našla záľubu vďaka DofE v genetice, biochémii a aj antropológii.
Zdroj: archív K.

Začala sa venovať témam, ktoré sa študenti učia na vysokej škole. „Okrem toho doučovala deti v krízovom centre Dorka a posilňovala. „V detstve som bola lenivejší typ. Nikdy som nemala nejaké hobby. Rozhodla som sa vyskúšať nové aktivity a posunúť svoje limity. Navyše som sa tu naučila organizovať si čas, plánovať a menej prokrastinovať,” vymenúva úspešná absolventka bronzovej a už aj striebornej úrovne DofE. Prežila aj dobrodružnú expedíciu v snehu v máji, zvládla desiatky kilometrov na náročných expedíciách v slovenských horách. Klára sa zapojila aj do poslednej - zlatej úrovne a rozhodla sa dobrovoľne vypomáhať svojmu učiteľovi s vedením desiatok nových Dofákov. 

Čo je to Cena vojvodu z Edinburghu?

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu založil v roku 1956 manžel britskej kráľovnej Alžbety II. princ Philip, vojvoda z Edinburghu. Prvotným cieľom programu bolo poskytnúť britským chlapcom, z ktorých mnohí prišli počas druhej svetovej vojny o svojich otcov, možnosť pracovať na sebe a venovať sa niečomu zmysluplnému. Už dva roky po svojom založení bol program otvorený aj dievčatám a rýchlo sa rozšíril po celom svete. Zameriava sa na rozvíjanie vytrvalosti, cieľavedomosti a vnútornej motivácie mladých ľudí zo základných, stredných, odborných škôl a gymnázií, neziskových či skautských organizácií.

Ročne ho absolvuje vyše 1,3 milióna mladých ľudí po celom svete. Jednou z jeho hlavných myšlienok je prekonávanie samého seba. Aj preto sa do neho môže zapojiť akýkoľvek mladý človek vo veku 14 až 24 rokov bez rozdielu.