V prešovskom Parku kultúry a oddychu (PKO) v utorok zorganizovali podujatie súvisiace s vyhlasovaním Športovca roka. Do sály vstupovali pozvaní hostia bez kontroly. Nikto nebol zvedavý na to, či majú očkovací preukaz alebo potvrdenie o prekonaní covidu či negatívny test. Dokonca nikomu z organizátorov neprekážalo, že prítomní počas vyhlasovania nemali respirátor, ako to vyžadujú opatrenia platného covid automatu v červenom okrese. Nakoniec sa zúčastnení premiestnili na recepciu. 

Podľa platného covidového semaforu sa môžu hromadné podujatia v červených okresoch organizovať za podmienky, že budú všetci účastníci očkovaní, v režime OTP (očkovaní, s testom, prekonavší) pri 25-percent kapacity, max. 150 osôb a v základnom režime max. 10 osôb . Pri kultúrnych podujatiach však v režime OTP do 250 osôb, v základnom režime max. 50 sediacich osôb. Povinnosťou je respirátor. 

Kým ľudia v červených okresoch rušia svadby s viac ako 25 hosťami, hoci ich majú dlho naplánované, zástupcovia mesta sa tvária, že bolo všetko v poriadku. Vraj režim podujatia sme prispôsobili aktuálnemu covid automatu, všetko nahlásili hygienikom a do detailov odkonzultovali priebeh podujatia ako aj aplikovanie jednotlivých opatrení. "Podujatie bolo v režime OTP," uviedol  hovorca mesta Vladimír Tomek. Lenže to nie je pravda. "Nikoho nekontrolovali," dozvedeli sme sa od prítomných. Presvedčili sme sa o tom aj na mieste na vlastné oči. 

Podľa hovorcu maximálny počet účastníkov zvolili na hranici 25 percent z celkovej kapacity objektu. Účastníkov vraj upozornili, že počas podujatia sú povinní mať nasadený respirátor a mali pripravené nepoužité respirátory pre tých účastníkov, ktorí ho pri sebe nemali v čase, keď vstupovali do objektu.

Čo odpovedal hovorca na otázku, prečo hostia neboli kontrolovaní pri vstupe? Jeho šokujúce stanovisko k tomuto si prečítajte v popise fotky v GALÉRII. 

Všetci pozvaní hostia vraj mali pri vstupe do objektu nasadený respirátor. "Hostia mali možnosť dať si dočasne dole respirátor keď sa potrebovali napiť, pričom na stoloch mali k dispozícii minerálku v uzavretých fľašiach." Ani to však nie je celkom tak. Aj z nášho videa je vidieť, že respirátor v niektorých okamihoch nemali ani takí, ktorí práve nič nekonzumovali. Dokonca ani tí, ktorí si preberali ocenenie. 

Tomek tvrdí, že na podujatí sa zúčastnilo spolu 98 hostí a teda bol dodržaný maximálny počet účastníkov podľa limitu 25 percent z celkovej kapacity objektu. "Na recepcii po podujatí sa zúčastnilo približne 80 hostí z celkového počtu zúčastnených," uzavrel. 

O stanovisko sme požiadali aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Napriek prísľubu nereagovali ani po dvoch dňoch.

Mená ocenených športovcov nájdete TU.

Anketa
Čo si myslíte o podujatí, ktoré zorganizovalo mesto?

Prečítajte si tiež: