Martine zomrel otec, keď mala iba 15 rokov. Jej vášňou bola archeológia, ktorú aj vyštudovala a teraz pracovala vo výskume. Robila na vykopávkach po celom Slovensku. Chodievala robiť aj na východ. Vtedy cez týždeň bývala v rodičovskom dome, na víkendy sa vracala domov k Jankovi do domu, ktorý si spoločne kúpili. Prerábali ho, bratia chodili Martine pomáhať. Vynovili kúpeľňu a spálňu a na rade ostala obývačka.

V lete chceli zhodiť strechu a urobiť nadstavbu. S Jánom sa Martina spoznala na univerzite v Nitre počas študentských čias. Boli spolu už päť rokov, plánovali svadbu. Prisahať vernosť si chceli 5. mája. Počas uplynulého víkendu sa mali zúčastniť na celodennej predmanželskej náboženskej náuke v Bratislave. „Neozývali sa nám od stredy rána, keď nám volali, že majú pokazené auto,“ porozprávali nám bratia Martiny Adam (17) a Lukáš (30).

Martina sa s rodinou už pripravovala na svadbu.
Martina sa s rodinou už pripravovala na svadbu.
Zdroj: facebook

Starší z bratov im poradil, aby skontrolovali batériu v aute. „Naposledy som s ňou rozprával o problémoch s autom, že ho nevedia naštartovať. Z Veľkej Mače chodieval autom do Galanty, tam ho nechával pred obchodným centrom a do Bratislavy chodieval vlakom. Večer ho mal odtiaľ stiahnuť, vravel som mu, ako ho naštartovať cez štartovacie káble a že vo štvrtok dá vedieť, či sa to podarilo. Už sa neozýval,“ uviedol Lukáš.

Adam sa s milovanou sestrou zhováral tiež v stredu, keď riešili etikety na vínové fľaše, ktoré chceli rozdávať ako poďakovanie svadobným hosťom. „Mal som nájsť niekoho, kto ich vyrobí. Na svadbu mala všetko nachystané, obrad mal byť v Kostole Kráľovnej pokoja na Sídlisku III v Prešove, hostina v podniku na Duchnovičovom námestí. Chystali sme ju od zimy. Dnes (v pondelok - pozn. red.) sme boli všetko zrušiť,“ dodal uslzený Adam.

Lukáš (vľavo) a Adam neskrývali svoj obrovský žiaľ. S plačom hovorili o svojej milovanej sestre.
Lukáš (vľavo) a Adam neskrývali svoj obrovský žiaľ. S plačom hovorili o svojej milovanej sestre.
Zdroj: Ingrid Timková

Martinina mamka Zlatica sa naposledy rozprávala s dcérou niekedy v stredu poobede, večer si ešte mali volať. No mladí sa nehlásili. Brali to však tak, že nemajú čas telefonovať, keďže sú na trojdňovej víkendovej náboženskej náuke. No keď im zavolala aj Jankova mama, že sú nedostupní, obrátili sa na políciu. „Na miesto vyslali hliadku a hasičov. Našli ich ležať na zemi, s krvavými škvrnami. Sestru strelili do hlavy v kuchyni, jej priateľa do hrudníka, zomrel pri dverách obývačky,“ opísal Adam. Po oznámení od polície ihneď išli do Veľkej Mače.

„Je to nezvyčajné, že niekto vojde do domu a odstrelí dvoch ľudí,“ krútia hlavou. Bratia si spomenuli, ako im ich nastávajúci švagor rozprával, že sa im vyhrážal podnikateľ Marián Kočner. „O politike sme sa bežne bavili doma, ale strach nespomínali. Sestra nemala veľké obavy, brala vyhrážku ako mnohé iné,“ dodali. Martinu plánujú blízki pochovať v jej rodisku.

Rodičovský dom zastrelenej Martiny v obci Gregorovce pri Prešove.
Rodičovský dom zastrelenej Martiny v obci Gregorovce pri Prešove.
Zdroj: Ingrid Timková

„Bola dobrá a milá sestra, budeme smútiť za ňou, kým budeme žiť,“ skonštatovali s plačom. Zdrvená je aj rodina Janka Kuciaka, ktorá býva v Štiavniku pri Bytči. Neboli schopní slova. „Je to ešte príliš čerstvé, nemáme silu hovoriť,“ povedali nešťastne. „Dúfam, že to naozaj vyšetria,“ ozval sa Jankov brat. „Nenechajte to tak, vy, novinári na to máte silu,“ pridal naliehavo.

  • Vražda novinára Janka Kuciaka († 27) a jeho snúbenice otriasla Slovenskom: Sajfa vyzýva ľudí: Prečítajte si slová mojej manželky Veroniky!

Susedia z dediny, kde sa stala vražda

Keďže Ján s Martinou sa presťahovali do Veľkej Mače len nedávno, miestni ich príliš nepoznali. „Vedel som len to, že sú mladí a prišli z Bratislavy. Boli tu krátko, ale vyzerali milí,“ povedali dedinčania. „Poznala som ich. Kúpili dom po smrti jednej panej, ktorú som navštevovala. Boli veľmi príjemní, Ján bol stále usmievavý, jeho priateľka pôsobila vážne. Vraveli mi, že sa majú zobrať. Nevidela som, žeby mali nejaké zvláštne návštevy. Cudzie autá na ulici nestávali,“ dodala ďalšia obyvateľka dediny.

Prečítajte si tiež: