Mnohých prekvapil výber miesta, keďže ako rodisko generála sa v jeho životopise uvádza Poprad.

"Milan Lučanský pochádzal zo Štrby. Je pravda, že sa narodil v Poprade, keďže tam je pôrodnica, ale jeho korene sú tu u nás, v Štrbe," uviedol pre Plus JEDEN DEŇ starosta Michal Sýkora.

Potvrdil aj termín konania pohrebu. " Áno, je to tak, pohreb bude v termíne, ktorý spomínate, ale to je tak všetko, čo viem k tomu povedať. Pohreb rieši rodina, nie obec," dodal.

Čo hovoria Lučanského rodáci

Miestni boli  zhovorčivejší. "Pohreb vybavuje Milanova sestra Zlatica, ktorá žije vo Svite. Je to pre ňu o to ťažšie, že len v septembri pochovali otca Milana († 77). Neviem si ani predstaviť, ako všetko zvláda mama Mária (75). Milan vtedy, keď začal jeho otec chorľavieť, bol doma každú chvíľku," hovorí Štrbanka, ktorá bola spolužiačkou Milana Lučanského. Nepraje si však zverejniť svoje meno.

"Milan sem veľmi rád chodil. Miloval svoje rodisko, najbližších i krajanov. Nevnímali sme ho ako vysokopostaveného funkcionára alebo generála," hovorí. "Bol jeden z nás, nikdy sa nehral na nič extra. Aj preto nás všetkých šokovalo, čo predchádzalo jeho záhadnej smrti. Verili sme a veríme v jeho nevinu, pretože bol to vždy rovný chlap. Rodina mu teraz splní jeho želanie, aby spočinul po boku svojho otca pod milovanými Tatrami," povedala pani dojato.

"Milan tu bol stále. Chodil na podujatia, ktoré sme v obci organizovali, ale aj na dovolenku, za športom, turistikou. Aj preto, keď sme sa dopočuli, že zomrel, okamžite sme vytvorili v obci pietne miesto, kam prichádzali Štrbania zapáliť sviečku a uctiť si  jeho pamiatku," dodala.

Cirkevný pohreb Milana Lučanského s obradmi sa uskutoční zajtra o 14.00 hod. v Kostole sv. Ondreja v Štrbe. 

Priaznivci Milana Lučanského v čase konania pohrebu organizujú pietne stretnutia po celom Slovensku.
Zdroj: fcb

Štátny pohreb nebude

S otázkami, týkajúcimi sa pohrebu Milana Lučanského, sme oslovili aj rezort vnútra.  "Pokiaľ ide o zabezpečenie pohrebu, podľa zákona sa tieto pocty neposkytujú policajtovi alebo bývalému policajtovi, ktorý bol poberateľom dôchodku z výsluhového zabezpečenia a zomrel v dôsledku sebapoškodenia. Dočasne poverený prezident Policajného zboru sa spojí s pani Lučanskou, aby jej ponúkol pomoc a podporu pri zabezpečení poslednej rozlúčky. Vedenie ministerstva vnútra bude rešpektovať želanie pozostalých. Rezort bude nápomocný aj pri vybavovaní pozostalostných dávok z výsluhového zabezpečenia," napísala Barbara Túrosová z tlačového odelenia ministerstva.

Na sociálnych sieťach sa organizujú priaznivci Milana Lučanského, ktorí majú záujem zúčastniť sa poslednej rozlúčky. Tí, ktorí z nejakého dôvodu nechcú alebo nemôžu cestovať, plánujú zajtra o 14.  hodine stretnutia pred okresnými a krajskými riaditeľstvami polície. Najväčšie zhromaždenie sa má uskutočniť pred  budovou Prezídia PZ na Račianskej ulici v Bratislave.

Obvinenie Lučanského

NAKA zadržala a obvinila Milana Lučanského 3. decembra 2020 v rámci akcie Judáš, po  návrate z dovolenky v Chorvátsku, kedy sám dobrovoľne prišiel na políciu. Jeho obvinenie malo súvisieť s prijímaním úplatkov vo výške približne 500-tisíc eur. Tie mal údajne poberať od roku 2018.

Skončil v Ústave na výkon väzby v Prešove, kde sa mal 6. decembra zraniť pri cvičení. Následne ho operovali v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku. Špekulovalo sa, že poranenie bývalému policajnému prezidentovi spôsobila justičná stráž alebo išlo o nedokonaný pokus o samovraždu.

Verejnosť 29. decembra šokovala správa, že Lučanský sa obesil na teplákovej blúze vo väzenskej cele. Jeho stav bol kritický. Na druhý deň, 30. decembra, prišla správa o jeho smrti.

Ministerstvo spravodlivosti hovorilo o zranení aj o samovražde len veľmi všeobecne, hoci vyšetrovatelia i prokurátori vyhlásili, že nenašli žiadne porušenie zákona. Rezort neposkytnutie podrobnejších vysvetlení odôvodnil tým, že informovaním o zdravotnom stave by porušil zákon o ochrane osobných údajov. Preto mnohí žiadali úraz i smrť Lučanského dôkladne vyšetriť. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vytvorila vyšetrovaciu komisiu, ktorá preveruje celý prípad.

 

Viac fotografií nájdete TU

Mohlo by vás zaujímať: