Ako prví prišli na miesto hasiči z Hasičskej stanice Spišská Nová Ves. „Oznámenie o udalosti sme prijali o 11:02. Okamžite do Poráča vyrazila šesťmiestna posádka na dvoch vozidlách," informoval Tomáš Berzetei, hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.

Oživovanie v banskej šachte

Spresnil, že hasiči zišli so záchranárskou technikou do šachty, ktorá sa nachádzala zhruba 281 metrov pod povrchom. Hasiči vyslobodili muža spod mechanizmu a začali mu poskytovať prvú pomoc. „Neskôr ho naložili na nosidlá a pripravili na transport na povrch, kde pokračovali v poskytovaní predlekárskej pomoci," dodal hovorca hasičov.

Lekár konštatoval smrť

Na miesto následne dorazili aj zdravotnícki záchranári. „Po ich prichode muž nejavil žiadne známky zivota, utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Lekár preto konštatoval smrť ," uviedla pre Plus JEDEN DEŇ Alena Krčová, hovorkyňa Operačného strediska Zdravotnej záchrannej služby.

Smúti rodina aj domáci

Domáci nám povedali, že nebohý muž pochádzal z Poráča, ale zhruba tridsať rokov býval v susedných Rudňanoch, kde si so ženou kúpili starší dom, ktorý si svojpomocne zrekonštruovali. „Janka sme poznali ako veľmi slušného, pracovitého a šikovného človeka. Je to obrovské nešťastie v prvom rade pre jeho najbližšiu rodinu, manželku a dve dcéry, ale aj pre nás. Vždy bol ochotný nezištne pomôcť," povedal nám dojatý Vojtech.

Inšpektori práce a polícia

Zamestnávateľovi nebolo veľmi do reči. „Zatiaľ nevieme ako k nešťastiu došlo. Stalo sa to zhruba okolo jedenástej. Posun rudy na páse nefungoval tak ako mal. Jeden z robotníkov išiel pozrieť čo sa deje a tam ho našiel privaleného. Na zavolanie už nereagoval. Hneď sme zburcovali všetky záchranné zložky, ale nebolo mu už pomoci. Nech udalosť vyšetria inšpektori práce a polícia. Budeme im nápomocní," povedal muž ktorý zdvihol telefón. Meno nám odmietol prezradiť. " Sú tu kompetentnejší ako ja, " dodal a náhlivo ukončil rozhovor.